Temel Lise Nedir? Kapatılan Temel Lise Öğrencileri Ne Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika açıklaması yaptı. Yapılan duyuru ile temel liselerin kapatılacağı açıklandı. Peki, temel lise nedir?

Gündem 28.01.2019 - 22:57 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika açıklaması yaptı. Yapılan duyuru ile temel liselerin kapatılacağı açıklandı. Peki, temel lise nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile temel liselerin kapatılacağı açıklandı. Temel Lise Ne Demek?5 Temmuz 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile YGS ve LYS sınavlarına öğrenci hazırlamak için kurulan dersanelerin dönüşüm programına alınmaları ile özel okula dönüştürülmesi ile kurulan liselere temel lise adı verilmektedir. Yani özel okula dönüştürülecek olan liselere temel lise adı verilmektedir. Bu liseler bu sene ya tamamen özel okul statüsüne kavuşacak şekilde yapılandırılacak ya da kapatılacak. Bu sayede kapatılacak dersaneler ne olacak sorusuna yanıt verilmiş oldu. MEB Son Dakika Açıklaması!Milli Eğitim Bakanlığınca, özel öğretim kursları 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, olası mağduriyetleri önlemek için özel öğretim kurslarının 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılmasına ilişkin tüm çalışmalarını tamamladı.Bu kapsamda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşmış olması sonucunda özel öğretim kursları kapanacak. Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerekmektedir.Temel Liseler Kapatılıyor! Kapatılan Liselerde Okuyan Öğrenciler Ne Olacak?Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde 5580 Sayılı Kanunda yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda Kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak.Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca, bu süreçte veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@