Temmuz 2019 Kira Artış Oranı İle Kira Zammı Hesaplama Örnekleri

2019 Temmuz kira artış oranı TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamları ile Temmuz kira artışı hesaplama örnekleri de belli oldu.

EMLAK HABERLERİ 03.07.2019 - 10:23 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

2019 Temmuz kira artış oranı TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamları ile Temmuz kira artışı hesaplama örnekleri de belli oldu.

TÜİK Haziran enflasyon rakamları ile kiracılar ve ev sahipleri için Temmuz 2019 kira artışı oranı da belirlenmiş oldu. Açıklanan rakamlara göre kira artışı zammı uygulanacak olan kiracılar için ev sahipleri en fazla yüzde 19,88 oranında zam yapma hakkına sahip oldu. TÜİK TEFE TÜFE Haziran Enflasyonu ve Temmuz 2019 Kira Zam Oranı Temmuz kira artış oranı 2019 rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre kiracılara uygulanacak olan zam oranı da belirlenmiş oldu. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Haziran ayı itibari ile kira sözleşmeleri sona eren ve Temmuz ayında kira zammı yapacak olan kiracılar yüzde 19,88 oranında zam ile karşı karşıya kaldı. 

Temmuz 2019 Kira Artış Oranı İle Örnek Kira Zammı Hesaplama 

Ev Sahibi Kiraya En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?Kiracıların hakları kanunlarla korunmakta olup ev sahipleri için yasal zam sınırı uygulanmaktadır. Bu oran her ay TÜİK tarafından açıklanan TEFE TÜFE enflasyon rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması rakamıdır. Bu rakamın aşılması yasak olup altında yapılacak olan her türlü zam yasaldır. Yani 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 10 olarak açıklandıysa bu rakamın aşılması yasak olup yüzde 11 zam yapılması yasal değildir. Ancak ev sahibi kiraya yüzde 5 oranında zam yapabileceği gibi dilerse kiracısına hiç zam yapmadan kira sözleşmesini yenileme hakkına da sahiptir. Buradaki kural yasal sınırın aşılmamasıdır. Kira Zam Oranı TÜFE Mi, Yoksa ÜFE Üzerinden Mi Hesaplanır?Bu konu da bir başka karışıklık yaşanan konu arasında yer almakta olup yapılan kanun değişikliği ile kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. 2018 yılında enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş kiracıların mağdur olmasına neden olduğu için Borçlar Kanuna'na göre kira artış oranı olarak kullanılan ÜFE ortalaması 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile iptal edilmiştir. Bunun yerine Resmi Gazete'de yayımlanan YEP kira artış oranı olarak TÜFE ortalaması kullanılmaya başlanmıştır. Geçerli olan kanunlara göre ülkemizde kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı bu rakamın tek başına kira artış oranı olarak kullanılmadığı, sadece uygulanabilir en üst düzey zam oranı olarak açıklandığıdır. Yani ev sahibi ve kiracı yapmış oldukları görüşmeler sonucunda bu oranı aşmayacak bir kira zam oranı üzerinde uzlaşmaya gidebilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@