Temmuz 2021 Enflasyon Anketinden Çok Kritik Faiz Detayı Çıktı!

Türkiye'de Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına saatler kala Bloomberg tarafından enflasyon beklentisi anketi sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarında çok kritik bir faiz detayı çıktı. 

Finans 02.08.2021 - 19:07 02.08.2021 - 19:15 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin çok kritik rakamlarından birisi olan Temmuz ayı enflasyon verileri yarın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. TÜİK'in yapacağı açıklama emekli ve memur maaş zamlarından kira artış oranlarına kadar çok şeyi değiştirecek. 

TEMMUZ 2021 ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ

Türkiye'de ekonomi medyasının önemli birimlerinden olan Bloomberg her ay olduğu gibi bu ay da enflasyon rakamları açıklanmadan ekonomi dünyasının nabzını tutacak bir anket gerçekleştirdi. Yapılan ankete  21 ayrı kurumun katıldığı bildirildi. 

Bloomberg Temmuz 2021 enflasyon beklenti anketine cevap veren 21 kurum arasında en düşük beklentiyi ifade eden kurum enflasyon beklentisini yüzde 1,1 olarak açıkladı. En yüksek enflasyon beklentisi ifade eden kurumun telaffuz ettiği rakam ise yüzde 2 oldu. En düşük beklentiye göre yıllık enflasyon Temmuz 2021 rakamlarına göre yüzde 18,1 olacak, en yüksek beklentiye göre de yüzde 19,2 olacak. 

enflasyon anketş

ENFLASYON ANKETİNDE POLİTİKA FAİZİ DETAYI

Enflasyon beklenti anketi sonuçlarında çok kritik bir detay bulunuyor. Bilindiği gibi Merkez Bankası enflasyonun üzerinde bir politika faizi uygulama konusunda piyasalara sözlü taahhüd vermişti. Şu anda Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 19 olarak uygulanıyor.

Enfasyon rakamının yüzde 19 seviyesini aşması durumunda ise faiz artırımından yana olmadığını net şekilde ifade eden hatta faiz artırımlarını eleştirdiği için Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun alacağı pozisyon merak konusu oldu. 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON ODAKLI FAİZ ARTIRIMI SENARYOLARI

Yüzde 19 gibi bir enflasyon durumunda piyasaların Merkez Bankası tarafından yatıştırılması gerekecek. Bunun tek yolu da faiz artırımı olacak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek faizin yüksek enflasyona neden olduğu teorisine aykırı olacak bu gelişme Merkez Bankası'nı çok zor durumda bırakacak. 

Merkez Bankası enflasyon üzerinde faiz artırımı yapmazsa piyasalar üzerindeki kontrolünü elden kaybedecek. Buna karşın faiz artırımı yaparsa şu andaki merkez Bankası yönetimi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınabilecek. Hatta geçmiş dönemlerde çok sayıda Merkez Bankası Başkanı yalnızca bu sebepten dolayı görevden alınmıştı. Aynı akıbetin Prof. D.r Şahap kavcıoğlu ve ekibinin de başına gelebileceği konuşulmaya başlandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@