Temmuz 2021 Enflasyon Rakamları Öncesinde Banka Banka Konut Kredisi Faiz Oranları

Temmuz 2021 enflasyon rakamlarının açıklanmasına sayılı günler kala yeni bir ev satın almak için konut kredisi çekecek olan vatandaşlar banka banka konut kredisi faiz oranlarını merak ediyorlar. 

Finans 26.07.2021 - 20:12 26.07.2021 - 20:25 Engin Uzunoğlu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz 2021 dönemine ait enflasyon rakamları 3 Ağustos 2021 Salı günü açıklanacak. Bu rakamların açıklanması bankalar tarafından verilen kredilerin faizlerini dolaylı olarak etkileyecek. 

Temmuz 2021 enflasyon rakamları beklentinin altında çıkarsa Merkez Bankası faiz indirimi yapabilecek. Tam tersi durumda ise faiz artırımı gündeme alınabilecek. Dolayısıyla enflasyon rakamlarının seviyesine göre bankalar da kredi faizlerinde güncelleme yoluna gidebilecekler. 

Bankaların kredi faizlerinde güncelleme yapıp faiz artırımı yapılmadan konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenler ise ellerini çabuk tutmaya çalışıyorlar. Bu maksatla her bankanın konut kredisi faiz oranlarını merak eden vatandaşlar bu yönde araştırmalarını sürdürüyorlar. 

Türkiye'nin en kapsamlı emlak haber sitesi olan Emlak365 olarak bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarını araştırdık. 200 Bin TL'lik konut kredisi için yapılan hesaplama ile hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığını, kaç TL taksitle bu tutarda konut kredisi verdiğine dair detaylı bilgilere haberimizin devamında yer verdik. 

ÖZEL BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Konut kredisi kaqmpanyalarında özel bankjalar odaklı yapılan araştırmaya göre en düşük konut kredisi faiz oranını Yapı Kredi Bankası aylık yüzde 1,37 ile uyguluyor. Bu bankayı Akbank yüzde 1,39'luk aylık konut kredisi faizi ile takip ediyor. 

özel bankalar konut kredisi faiz oranları 1

Uygun faizli konut kredisi veren bankalar arasında İş Bankası yüzde 1,41, Garanti BBVA yüzde 1,46, QNB Finansbank yüzde 1,51, TEB yüzde 1,54 ve ING Bank yüzde 1,59 faiz oranı ile yer alıyor. 

Diğer özel bankaların konut kredisi aylık faiz oranları şu şekilde açıklandı:

Denizbank: Yüzde 1,68 
Fibabanka: Yüzde 1,74 
HSBC: Yüzde 1,83 
Anadolubank: Yüzde 1,85
Odeabank: Yüzde 1,89 
ICBC: Yüzde 1,89 
Burgan Bank: Yüzde 2 
Şekerbank: Yüzde 2,09

özel bankalar konut kredisi faiz oranları 2

KAMU BANKALARI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Türkiye'de her dönem en düşük maliyetli konut kredisi kampanyalarını düzenleyen kamu bankaları yine bu özelliklerini devam ettiriyorlar. Ziraat Bankası ve Vakıfbank aylık yüzde 1,37 faiz oranı ile konut kredisi veriyorlar. Halkbank ise aylık yüzde 1,38 faiz oranı ile konut kredisi veriyor. 

kamu bankaları konut kredisi faiz oranları 2

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar Ağustos ayının başında meydana gelmesi muhtemel faiz değişikliklerinden olumsuz etkilenmek istemiyorlar. Bu maksatla kendi bütçelerine en uygun imkanlı bankadan konut kredisi çekmeyi düşünen vatandaşların yoğun bir şekilde konut kredisi başvurusunda bulunmaları bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@