Temmuz 2021 FED Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ve Ons Altın Ne Kadar Oldu?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Temmuz 2021 faiz kararı sonrasında dolar kuru ile altın fiyatları ne kadar oldu?

Finans 28.07.2021 - 21:39 28.07.2021 - 21:44 Engin Uzunoğlu

Dünya ekonomisinin bu hafta en çok merak ettiği veri akışı belli oldu. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Temmuz 2021 faiz kararı açıklandı. FED Temmuz 2021 faiz kararına göre faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 

FED'in son kararına göre faizler 0 – 0,25 arasında bırakıldı. Ayrıca FED varlık alım politikasında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini ve mevcut politikanın ekonomik toparlanmayı devam ettirebilmek amacıyla sürdürüleceği açıklandı.

FED'in bu kararlarının ardından piyasaların temkinli bekleyişleri son bularak yeni fiyatlamalar gerçekleşti. Özellikle altın fiyatları ile dolar kurunda anlık değişmeler meydana geldi. Altın fiyatlarında FED faiz kararı etkisi daha yüksek oldu. 

ONS ALTIN FED KARARI SONRASI NE KADAR OLDU?

Bir süredir sancılı bir sürecin içerisinbden geçmek zorunda kalan altın piyasası bugün gün boyunca FED'in faiz kararını beklemeye geçti. 1.800 dolar sınırına kadar gerileyen ons altın FED faiz kararının açıklandığı dakikada sert bir şekilde düştü. 1.793 dolar kadar gerileyen ons altın altın yatırımcılarını panikletirken kısa bir süre içerisinde yeniden yükselişe geçti.

ons altın fiyatı

Ons altında meydana gelen yükseliş düşülen seviyeye kadar olmadı. FED faiz kararı sonrasında oldukça oynak bir fiyatlamaya dönen ons altın 1.793 dolar seviyesinden 1.798 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ons altın için psikolojik eşik olan 1.800 dolar seviyesinin ise aşılması altın yatırımcılarının öncelikli beklentisi haline geldi. 

DOLAR KURU FED FAİZ KARARINDAN NASIL ETKİLENDİ?

Son dönemlerde Türk lirası dolar karşısında önemli bir direnç göstermeyi başarıyor. Ciddi düşüşler meydana gelmese de önemli yükselişler de kaydedilmiyor. Dolar kuru 8,50 TL ile 8,60 TL arasında sıkıştı. FED faiz kararının dolar kuru üzerindeki etkisi ise Türk lirasının güçlü duruşu ile çok sınırlı oldu. 

dolar kuru fiyatı

FED Temmuz 2021 faiz kararı açıklanmadan önce dolar kuru 8,56 TL'den fiyatlanıyordu. Faiz kararının açıklanması ile kur yine aynı seviyede kalırken çok sönük bir şekilde anlık yükselişler ve düşüşler meydana geldi. Ancak bu fiyat değişimleri dolar kurunu 8,55 TL veya 8,57 TL'ye ulaştıramadı. Şu anda dolar kuru 8,56 TL'den işlem görmeye devam ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@