Temmuz Kira Zammı 2019! Kira Artışı Hesaplama Neye Göre Yapılacak?

Kira artış oranı Temmuz 2019 oranı açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamlarına göre Temmuz ayı kira artışı hesaplama haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 08.07.2019 - 21:03 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Kira artış oranı Temmuz 2019 oranı açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 rakamlarına göre Temmuz ayı kira artışı hesaplama haberimizde!

Temmuz ayı kira artışı rakamları açıklandı. TÜİK Haziran 2019 TEFE TÜFE enflasyon rakamları içerisinde yer alan kira artış oranı ile kiracılar ve ev sahipleri hesaplamalara başladı. Kira Artışı Nasıl, Neye Göre Yapılır?Ülkemizde kira artışı yapılan yasal düzenlemeden önce Borçlar Kanunu ile 12 aylık ÜFE oranları üzerinden hesaplanıyordu. Ancak enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile vatandaşın mağdur olması nedeni ile bu yasa değiştirildi ve YEP 'te yer alan karar sonrasında 12 aylık ÜFE ortalaması kullanılmaya başlandı. Temmuz Ayı Kira Artışı Oranı 20192019 Temmuz ayı kira zammı oranı açıklandı. Açıklanan rakamlara göre ev sahipleri kiracılara Temmuz ayında en fazla yüzde 19,88 oranında zam yapma hakkına sahip olacak. . Açıklanan rakamlara göre 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 19,88 olarak belirlendi. Yani Haziran ayı sonu itibari ile ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmesi süresi dolan ve Temmuz ayı itibari ile zamlı kira ödemesi yapmaya başlayacak olan kişilere en fazla yüzde 19,88 oranında zam yapılacak. Ev sahibi ile kiracılar bu rakamın altında bir zam oranı belirleme konusunda da hak sahibi olacak. Ancak bu rakamın üzerine çıkılması yasak olduğu için kiracının itiraz hakkı bulunacak. Ev Sahibi Kiraya Fazla Zam Yaparsa Kiraya İtiraz Nasıl Yapılır?Ev sahibinin açıklanan yasal kira zam oranı üzerinde zam yapması durumunda kira zammına itiraz hakkı bulunuyor. Kiraya itiraz dilekçesi yazan kiracı  mahkemeye başvuruda bulunarak kira tespit davası açıyor. Kira tespit davası ile taraflar ya uzlaşıya gidiyor ya da hakim tarafından bilirkişi raporu talep edilerek kira tutarı belirleniyor. Temmuz 2019 Kira Artış Oranı Kullanarak Kira Artışı Hesaplama  

Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@