Temmuz'da Emeklilere Büyük Sürpriz Var! En Düşük Emekli Aylığı 4 Bin Liraya Çıkabilir!

Emekli ve memur maaşlarının gözü kulağı Temmuz ayında yapılacak yeni zamlara çevrilmiş durumda. Enflasyon farkı kesinleşirken, en düşük emekli maaşının da 4 bin lira olması bekleniyor!

Finans 24.05.2022 - 15:26 24.05.2022 - 15:28

Milyonlarca emekli Temmuz ayında ne kadar maaş alacağını araştırmaya başladı. Artan enflasyon nedeniyle zorluk yaşayan birçok emeklinin yapılacak yeni maaş zammıyla cebinin rahatlatılması hedefleniyor. Yapılacak zamma ilişkin tahminler gelmeye devam ediyor. TCMB’nin Mayıs 2022 enflasyon beklenti anketinin de yayımlanması ile aylık enflasyon oranın yüzde 40’ıın üzerine çıkması bekleniyor. Gelen bu bilgiler sonrasında emekli maaşlarına yapılacak tahmini zam oranları da ortaya çıktı.

En Düşük Emekli Maaşı 4 Bin Liraya Çekilebilir!

2022 yılının ikinci 6 ayında geçerli olacak zam oranları hakkında yeni tahminler ortaya çıktı. 3 Haziran’da açıklanacak Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ek olarak, 6 aylık enflasyon oranı için sadece bir aylık veri kalacak. TCMB enflasyon beklenti anketine ve diğer tahminlere göre, yüzde 41’lik zam dışında emeklilere seyyanen de zam yapılması ve Ocak 2022’de 2.500 TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşının 4.000 TL’ye çekilmesi bekleniyor.

Toplu Sözleşmeye Ek Olarak Enflasyon Farkı Da Kesinleşti!

enflasyon zammı ne kadar olur

Temmuz ayında SSK ve Bağ Kur emeklileri için 6 aylık enflasyon oranlarına göre artış yapılacak. Ancak Emekli Sandığı (4/C) kapsamında yer alan memur emeklisi ve çalışan memurlar ise Temmuz ayında yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı da alacak.

Ocak ayında yapılan yüzde 7,5 oranında zammın üstünde ortaya çıkan 6 aylık artış kadar enflasyon farkı verilmesi hedefleniyor. Hem emekliler hem de memurlar için Temmuz ayında ciddi bir zam beklentisi oluşmuş durumda.

Asgari Ücrete Temmuzda Zam Var Mı?

Emekli ve memurlara 2022 yılının ikinci 6 ayı için yapılacak Temmuz zammının yanı sıra milyonlarca vatandaş asgari ücrete ikinci zam olup olmadığını da merak ediyor. Rekor seviyelere gelen enflasyon rakamlarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz’da emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı da düzenleme yapıldığını ifade etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@