Temmuz'da Yasaklar Kalkıyor! Tatil Yapmak İsteyenler İçin Türkiye'de 249 Karavan ve Kamp Alanı Belirlendi

Türkiye 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile tam normalleşme kapsamında kaldırılacak olan yasaklar ile eski normale dönüş hazırlığı yaparken tatilini kamp ve karavan gezisi ile geçirmek isteyen kişilere yönelik olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından Karavan Turizmi Saha Tespit Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor ile Türkiye'de 249 potansiyel kamp alanı tespit edildi. Nerede kamp yapılır, Türkiye'de karavanla gezilecek yerler nereleri, karavan parkları var mı?

Temmuz'da Yasaklar Kalkıyor! Tatil Yapmak İsteyenler İçin Türkiye'de 249 Karavan ve Kamp Alanı Belirlendi

1 Temmuz tarihi itibari ile kalkacak olan sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlaması kararları sonrasında tatil rotaları da yeniden araştırılmaya başlandı. Yaklaşık 2 senedir pandemi nedeni ile evlerine kapanmak zorunda kalan kişiler bu yaz gönüllerince bir tatil yapmak isterken kalkınma ajansı tarafından Türkiye'de karavanla gezilecek yerler ve kamp alanları belirlendi.

TÜRKİYE'DE KAMP YAPILABİLECEKLER YERLER HARİTASI VE KARAVANLA GEZİLECEKLER YERLER LİSTESİ HAZIRLANDI!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü son dönemde özelliklede pandemi nedeni ile artan kamp ve karavan tatili ile beraber yeni alanları belirledi. Tatilciler için özel bir liste hazırlayan ajans ülke genelinde toplam 249 potansiyel karavan ve kamp alanı ilan edildi.

Yürütülen çalışma hakkında bilgi veren KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç Türkiye'nin kamp ve karavan faaliyetlerinde son derece yüksek bir potansiyele sahip olduğunu, ancak bu potansiyeli kullanmak için fiziki ve hizmet altyapısının desteklenmesi gerektiğini belirterek "Altyapının gelişmesi durumunda Türkiye’nin Avrupalı karavan kullanıcıları tarafından tercih edildiğini göreceğiz. Kamp ve karavan alanları altyapısının gelişmiş olduğu Avrupa’daki alanlar incelendiğinde bir karavan kullanıcısının tüm ihtiyaçlarını giderebildiği ve kaliteli zaman geçirebildiği görülmektedir. Biz de kamp alanlarımızın zaman içinde aynı kalitede hizmet verebilecek düzeye gelmesini hedefliyoruz" dedi.

Temmuz'da Yasaklar Kalkıyor! Tatil Yapmak İsteyenler İçin Türkiye'de 249 Karavan ve Kamp Alanı Belirlendi - Resim 1

TÜRKİYE'DE NEREDE KAMP YAPILIR, KARAVANLA TATİL YAPILACAK YERLER NERELERİ?

Potansiyel kamp alanlarının belirlenmesi hakkında yürütülen çalışmada, mülkiyet sahibi motivasyonu, çevredeki turizm unsurlarının özgünlüğü, arazinin uygunluğu, iklim uygunluğu, ulaşım kolaylığı ve alanların turizm unsurlarına yakın olması gibi kriterler referans alınarak yapıldı. Karavan saha tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından tüm veriler harita üzerine işlenerek ulusal kamp alanları belirlenmiş oldu.

Hazırlanan özel haritada P harfi ile işaretlenen yerler Karavan Park Alanı, Motokaravan simgesi ile işaretlenen yerler ise karavan kamp alanı olarak ilan edildi. Yine belirlenen bu alanlar kendi aralarında doğa, kültür, deniz ve sağlık konseptli kamp alanları olarak listelendi.

KAMP ALANLARI LİSTESİNE VE HARİTASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

SONRAKİ HABER