Tepkiler Büyüdü, Ekmek Fiyatlarına Müdahale Geldi! TMO Zam Kararından Döndü

Tarım Mahsülleri Ofisi hububat ürünlerine yapılacak zam kararını geri çekti. TMO, kararın kamuoyunda oluşan tepkiler nedeniyle alındığını açıkladı.

Finans 06.01.2022 - 17:09 06.01.2022 - 17:09 Büşra Uluşen

Tarım Mahsülleri Ofisi, 2 Ocak'ta yaptığı açıklamada 1 milyon 220 bin hububat ürününün satış fiyatlarına ton başına 450 ile 700 lira arasında değişen tutarlarda zam yapılacağını bildirmişti. Bu zam nedeniyle ekmek ve yem fiyatlarında da artış olacağına gelen tepkiler büyüyünce Toprak Mahsülleri Ofisi zammı geri çekti.

TMO ZAMLARI GERİ ÇEKTİ

Toprak Mahsülleri Ofisi hububat ürünlerine zam yapılacağını açıkladıktan sonra tepkiler çığ gibi büyüdü. Özellikle ekmek fiyatlarına yapılacak zam vatandaşı çileden çıkardı. 

tmo zam kararı 2

Toprak Mahsülleri Ofisi günler sonra yeniden açıklama yaparak Ocak ayında satılacak hububat ürünlerinin Aralık ayı fiyatından satılacağını duyurdu. TMO'nun resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, kamuoyunda ekmek fiyatlarında aşırı artışa neden olacağına yönelik değerlendirmeler yapıldığı ve bu nedenle zam kararının geri çekildiği bildirildi. 

KASIM-ARALIK FİYATLARI GEÇERLİ OLACAK

TMO'nun duyurusunda, hasat zamanından bu yana ham madde fiyatlarının hem tüketicileri hem de hayvan yetiştiricilerini olumsuzetkilemesini önlemek amacıyla un ve yem regülasyonu kapsamında piyasa fiyatlarının oldukça altında bir seviyeden ilgili sektörlere satış yapıldığı belirtildi. 

Duyurunun devamında, kasım ve aralık aylarında buğday, arpa ve mısır satış fiyatlarının değiştirilmediği, stokklarındaki ekmeklik buğdayları un üreticilerine, ekmeklik un satış fiyatlarının peşin, 185-200 lira/çuval aralığında olması şartıyla satışa sunulduğunun altı çizildi.

tmo zam kararı-1

TMO'nun her yıl olduğu gibi 2022 yılı ocak ayında da TMO satış fiyatlarında güncelleme yapılarak, ilgili un ve ekmek sektöreleriyle gerekli bilgilerin paylaşıldığı vurgulanırken, yapılan fiyat değişikliğinin ekmek fiyatlarını artırmada bahane edildiğini ve bu nednele 2022 ocak ayı hububat satışlarının, 2021 yılı kasım ve aralık fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alındığı açıklandı. 

Buna göre ekmeklik buğday satışlarında kasım ve aralık aylarında olduğu gibi 2 bin 650 lira/ton, ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 lira/çuval, arpa satışlarına 2 bin 50 lira/ton, mısır satışlarına ise 2 bin 500 lira/ton fiyatlarla devam edileceği belirtildi. Ayrıca TMO'nun ilgili sektörlerle gıda enflasyonuyla mücadele etmeye devam edileceği, un üreticileri, kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz br şekilde devam edeceği bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@