TESK Başkanı Palandöken: Asgari Ücret 2 Bin Lirayken 2 Milyon Liralık Ev Fiyatları Normal Değil

TESK Başkanı Bendevi Palandöken her geçen gün yükselen konut fiyatları hakkında önemli eleştirilerde bulunarak konut satış rakamları için değerlendirme yaptı.

EMLAK HABERLERİ 29.07.2019 - 08:19 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

TESK Başkanı Bendevi Palandöken her geçen gün yükselen konut fiyatları hakkında önemli eleştirilerde bulunarak konut satış rakamları için değerlendirme yaptı.

Son dönemde ekonomik göstergelerde yaşanan bozulmalara dikkat çeken TESK Başkanı Bendevi Palandöken bu konuda en büyük sorumluluğun inşaat sektörüne ait olduğunu söyledi. Konut Satış Rakamlarının Düşmesinin En Önemli Nedeni Yüksek Faiz Değil, Şişirilen Konut Fiyatları! TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken son dönemde sürekli olarak düşüşe geçen konut satış rakamlarını değerlendirerek  “İnşaat sektöründe son açıklanan satış rakamları fiyatların aşağı çekilmediğinin bir göstergesidir.750 bin liraya, 1 milyon liraya, 2 milyon liraya kadar halen ev satmaya çalışan firmalar var. Hatta bu firmalar fiyatlarının yarı yarıya düştüğünü ifade ediyorlar. Ancak asgari ücretin 2 bin TL olduğu bir ülkede 2 milyona ev satmaya çalışmak çok normal değil” diyerek son derece önemli bir tespitte bulundu. İnşaat Sektörü Elini Taşın Altına Koysun, Konut Fiyatları Düşsün! Merkez Bankası tarafından yapılan 425 baz puanlık faiz indirimi hamlesini değerlendiren Palandöken abartılı fiyatlarla artık kimsenin konut satın almayacağını söyleyerek inşaat sektörüne seslendi. Bankaların faiz indirimi döneminde olduğunu söyleyen Palandöken inşaatçılara da konut fiyatlarını düşürme çağrısında bulunarak “Konut kredi faizlerinin ve inşaat sektöründeki abartılı fiyatların düşürülmesi artık kaçınılmaz.Merkez Bankasının faiz indirme kararının ardından ilk hamleyi inşaat sektörü yaparak fiyatlarını aşağı çekmeli ve eldeki konutların uygun fiyata satışı sağlanmalı. Abartılı fiyatlar karşısında kimse ev almaz.Merkez Bankasının faiz indirim kararının ardından hükümet de olaya dahil olarak bankalardaki konut kredi faizlerinin düşürülmesine öncülük etmeli. Yapılacak bu olumlu adımlar bir anda piyasada olumlu algılanacak ve ekonomide beklenen güzel günlere geri dönülecektir.İnşaat sektörü son dönemde satışlarda büyük sıkıntılar içerisinde. Bu sıkıntıların aşılması için mutlaka sektör elini taşın altına koymalı. Gayrimenkul fiyatları aşağı çekilirse 2 milyona yakın konut stoku kısa zamanda erimeye başlar” dedi. Satılmayı Bekleyen 2 Milyon Konut Varken Konut Stoku Sadece Faiz İndirimi İle Erimez! Bankaların yapacağı faiz indiriminin tek başına yeterli olmayacağını belirten Palandöken satılmayı bekleyen 2 milyon konut olduğuna dikkat çekti. Uzun süredir konut fiyatları düştü haberleri yapılmasına rağmen fiyatlarda bir değişiklik olmadığını öne süren Palandöken bu fiyatlarla vatandaşın ev sahibi olamayacağını müteahhitlerin evlerini satmak istiyorlarsa mutlaka konut fiyatlarına indirim yapmaları gerektiğini söyledi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@