TESK Başkanı Palandöken'den Son Dakika Staj Emeklilik Açıklaması!

Erken emeklilik için işe giriş tarihi önem kazanırken staj mağdurları bu tarihin işe giriş tarihi olarak kabul edilmesini istiyor.

EKONOMİ 11.03.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Erken emeklilik için işe giriş tarihi önem kazanırken staj mağdurları bu tarihin işe giriş tarihi olarak kabul edilmesini istiyor. Konu hakkında yeni açıklama geldi.

Erken emeklilik için büyük önem taşıyan işe giriş tarihi hakkında TESK Başkanı Palandöken önemli açıklamalarda bulundu. Çırakların Sigortalılık Başlangıcı Çıraklık Eğitim Döneminden Başlatılmalı! TESK Başkanı Palandöken çıraklık eğitiminin önemine vurgu yaparak "Çıraklığın önemi kavranmalı. Meslek liselerinden mezun olan çıraklar, ustalaşarak yöneldiği mesleğin devamlılığını sağlıyor. Ülkemizin ve esnaflığın geleceği için kendi mesleğini eline alan gençleri yönlendirmeliyiz. Stajyer ve çırakların çalıştıkları dönemde iş kazası, meslek hastalığı veya hastalık riskine maruz kalmaları durumunda kendilerine gerekli yardımların yapılması olumlu fakat yeterli değil.Meslek liselerinde staj yapılan ve iş öğrenilen çıraklık eğitim dönemi emekliliğe yansımıyor. Çırakların sigortalılık başlangıcı işe giriş tarihinden değil, çıraklık eğitimi döneminden başlatılmalı. İşi birebir sahada tecrübe ederek öğrenen çıraklarımızın emekleri emekliliklerine yansıtılmalı" diyerek çok tartışılan bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Meslek Lisesi Staj Tarihi ve Çıraklık Eğitim Dönemi Emekliliğe Yansıtılmalı! Bu tarihlerin emeklilik dönemine yansıtılması gerektiğini belirten Palandöken "Stajyer ve çırakların çalıştıkları dönemde iş kazası, meslek hastalığı veya hastalık riskine maruz kalmaları durumunda kendilerine gerekli yardımların yapılması olumlu fakat yeterli değil. Meslek liselerinde staj yapılan ve iş öğrenilen çıraklık eğitim dönemi emekliliğe yansımıyor.Çırakların sigortalılık başlangıcı işe giriş tarihi değil çıraklık eğitim döneminden başlatılmalı. İşi birebir sahada tecrübe ederek öğrenen çıraklarımızın emekleri emekliliklerine yansıtılmalı. Binlerce vatandaşımız ve halen çıraklık eğitiminde olan öğrencilerimiz bu haklarının uygulamaya geçmesini bekliyor. Mesleklerin devamı, nitelikli eleman yetiştirilmesi için nasıl ki çıraklık en önemli unsursa, çıraklık dönemindeki hakların da korunması, çıraklığın cazip hale getirilmesi o kadar önemlidir" diyerek gereken yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasını istedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@