TESK Başkanı'ndan Vatandaşın Yüzünü Güldürecek Gıdada KDV Önerisi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken KDV oranının düşürülerek yüzde 1'e çekilmesini talep etti. Palandöken'in yazılı açıklamasında bu talebin gerekçelerine de yer verildi.

Finans 08.01.2022 - 11:46 08.01.2022 - 11:46 Büşra Uluşen

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama yaparak, gıda ürünlerinden alınan KDV oranının yüzde 1'e indirilmesini talep etti. 

Palandöken, esnafın gıda ürünlerini toptan temin ederken yüzde 1 KDV ödediği ancak perakende satarken de üstüne yüzde 8 KDV eklediğini söyledi. 

KDV ORANI YÜZDE 1'E İNDİRİLMELİ

Bendevi Palandöken, KDV uygulaması kapsamında aynı mal ve hizmetlere farklı vergi oranlarının uygulanmasının hem kayıt dışı satışları artırdığına hem de uygulamayı zorlaştırdığını belirtti. Palandöken sözü edilen konuyu bir örnekle açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

'' Leblebiyi toptan aldığımızda yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 KDV ödüyoruz. Aynı leblebiyi işleyerek satarsak KDV oranı yüzde 18'e çıkıyor. Bu nednele toptan ya da perakende olduğuna bakılmaksızın tüm gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1 olursa hem kayıt dışılık azalır hem de vergi gelirleri artar'' dedi. 

kdv önerisi-2

SATIŞLAR AZALDI

Gıdada KDV oranının düşürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Palandöken, gıda fiyatlarının artması nedeniyle esnafın satış yapamaz duruma geldiğinin altını çizdi. Palandöken, ''Dar gelirli vatandaşların gıda alışverişlerindeki yükünün azaltılması için gıda ürünlerinin tamamında KDV oranı yüzde 1'e indirilmeli'' ifadelerine yer verdi. 

Son iki ayda market fiyatlarındaki önlenemez yükseliş hem esnafı hem de vatandaşı olumsuz etkiledi. Perakende ürünlerin yüzde 18 KDV oranı ile satılması vatandaşların ürünlere ulaşamamasına ve esnafın da satış yapamamasına neden oluyor. KDV oranının yüzde 1'e sabitlenmesi durumunda her iki taraf da kârlı çıkacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@