Test Notification Evde Kal Türkiye Acil Durum Uyarısı Nedir?

iPhone acil durum uyarısı ve test büyük panik yarattı. Turkcell ve Samsung kullanıcıları alarm almazken Vodafone kullanıcıları evde kal uyarısı aldı.

Teknoloji 24.07.2021 - 13:05 24.07.2021 - 13:06 Gülcan Özer

iPhone telefon kullanıcıları güne Test Notification alarmı ile büyük bir panik halinde uyandı. Acil durum uyarısı alan ve telefonunda Evde Kal Türkiye alarm uyarısı gören kullanıcılar büyük panik yaşadı. 

Sosyal medyada da büyük yankı uyandıran iPhone acil durum uyarıları hakkında paylaşım yapan kullanıcıların büyük bir bölümü Turkcell hattı olanların ve Samsung markalı cep telefonu olanların bu uyarıyı almadıkları yönünde görüş paylaştı. 

TEST NOTİFİCATİON NEDİR, NE DEMEK?

iPhone tarafından yurt dışında acil durumlarda, doğal afet olaylarında insanları uyarmak için kullanılan acil durum sinyalidir. Uygulamanın amacı acil durumlarda insanlara kısa sürede uyarı mesajı göndermektir. Örneğin Almanya'da yaşanan ani sel baskını ya da deprem sonrası yapılan tsunami uyarılarını cep telefonu üzerinden kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştırmaktır. 

evde-kal-türkiye

VODAFONE MU, İPHONE MU HATA YAPTI, EVDE KAL TÜRKİYE UYARISI NEDEN GÖNDERİLDİ?

Çok yüksek bir sesle gönderilen Evde Kal Türkiye bildirimi gören kişilerin büyük panik yaşamasına neden oldu. Pek çok kişi ilk etapta test uyarı bildirimi cümlesine dahi anlam veremedi ve bildirim nedeni ile endişeye kapıldı. 

iPhone telefon kullanıcıları tarafından sosyal medyada yapılan yorumlarda bildirimin yüksek sesi en çok eleştirilenler arasında yer alırken bildirimi alan kişilerin nerede ise tamamı Vodafone kullanıcısı olduğunu dile getirdi. Turkcell hat kullanan iphone kullanıcıları ise kendilerine bildirim gelmediğini dile getirdi. Söz konusu hatanın Vodofone mu yoksa iPhone kaynaklı mı bir durum olup olmadığı merak edilmeye başlandı. 

Özellikle de delta varyantı ve artan koronavirüs vaka sayısı nedeni ile "evde kal Türkiye" yazısını gören kişiler sorunun pandemi kaynaklı olduğunu ve acil bir durum yaşandığını sandı. Hatta bazı kişiler sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini sanarak büyük panik yaşadıklarını dile getirdi.

TEST NOTİFİCATİON İPHONE ACİL DURUM UYARISI NEREDEN, NASIL KAPATILIR?

Söz konusu bildirimi almak istemeyen kişiler acil durum uyarısını bildirimler penceresinin altında yer alan sayfanın en altındaki bölümden kapatabilmektedir. Ancak uzmanlar söz konusu durumun bir istisna olduğunu ve acil durumlara önlem olarak acil durum uyarı bölümünün açık tutulması gerektiği konusunda tavsiyede bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@