THY Bilet Rezervasyon Sorgulama Nasıl Yapılır ! PNR Kodu ile Yapılabilecekler

THY bilet rezervasyonunun sorgulanması için başvurulabilecek en kolay yol THY resmi sitesinden online yapılmasıdır. THY bilet rezervasyon sorgulama işleminde bilinmesi gereken anahtar bilgi PNR numarasıdır. THY bilet rezervasyon sorgulama konusunda resmi kanallar üzerinden yapılabilecek işlemler detaylı olarak haberimizde verilmiştir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 17.12.2019 - 15:06 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

THY bilet rezervasyonunun sorgulanması için başvurulabilecek en kolay yol THY resmi sitesinden online yapılmasıdır. THY bilet rezervasyon sorgulama işleminde bilinmesi gereken anahtar bilgi PNR numarasıdır. THY bilet rezervasyon sorgulama konusunda resmi kanallar üzerinden yapılabilecek işlemler detaylı olarak haberimizde verilmiştir.

THY bilet rezervasyonunun sorgulanması için başvurulabilecek en kolay yol THY resmi sitesinden online yapılmasıdır. THY bilet rezervasyon sorgulama işleminde bilinmesi gereken anahtar bilgi PNR numarasıdır.  THY Resmi Sitesinden THY Bilet Rezervasyon SorgulamaTHY Bilet rezervasyon sorgulamasının THY resmi sitesinden yapılması yolcular tarafından sıklıkla başvurulan bir yoldur. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • THY bilet rezervasyon sorgulama için yolcuların kullanılabilecekleri internet adresi şudur:https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/rezervasyonu-yonet/
 • Bu adres üzerinden ilgili siteye giriş yapıldıktan sonra, THY tarafından istenen bilgilerin girişi yapılır. THY’nin sorguladığı bilgiler şunlardır:


  • Planlanan yolculuk için yapılan rezervasyon kodu,

  • Yolculuk yapmayı planlayan kişinin soyadıdır.

Ekranda açılan sayfada bahse konu uçuş ile ilgili bilgilerin tamamı görüntülenir.THY Üye Yolcuların THY Bilet Rezervasyon Sorgulama İşlemiTHY üyesi yolcular kendi hesaplarına giriş yaptıktan sonra ‘’Uçuşlarım’’ başlığına tıklamaları yeterlidir. Böylece ekranda hem geçmiş yolculuklara, hem de ileri tarihli planlanan yolculuklara ait bilgilerin tamamını görüntülenir.THY Bilet Rezervasyon Sorgulama PNR KoduPNR Kodu, bilet rezervasyon sorgulanmasında gerekli bir bilgidir. PNRsimgesi ‘’Passenger Name Record’’ kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkmıştır. Bu kelimelerin Türkçe manası ‘’Yolcu Adı Kısaltması’’dır.PNR kodu içinde hem sayılar hem de harfler bulunur. 6 Haneli bir koddur.

THY Bilet Rezervasyon Sorgulama TC Kimlik NumarasıYolcular TC Kimlik numarası ile sorgulamayapabilir. Türk Hava Yolları alt yapısını oluşturan sistemde TC Kimlik numarası ile THY bilet rezervasyonlarının sorgulamasının yapılabileceği modern bir yazılım yer almaktadır.E-devlet Kapısından THY Bilet Rezervasyon Sorgulama İşlemiE-devlet kapısından THY bilet rezervasyon hakkında bilgi edinilebilir. E-devlet kapısı üzerinden THY bilet rezervasyon sorgulamasında kullanılabilecek internet adresi şudur:https://www.turkiye.gov.tr/dhmi-ucus-bilgileri-sorgulamaBu yazılımın e-devlet sitesine yüklenmesi sayesinde vatandaşlar kesintisiz olarak 7/24 THY bilet rezervasyon sorgulama işlemi yapabiliyorlar.PNR Kodu ile YapılabileceklerPNR koduyla yapılabilecek uygulamalar şunlardır:
 • PNR kodu kullanılarak THY bilet rezervasyon sorgulama işlemi yapılır.

 • PNR kodu kullanımıyla THY bileti satın alınır.

 • PNR kodu kullanılarak, online yöntemle alınan biletin çıktısı alınabilir.  

 • PNR kodu kullanılarak, alınan bilet değiştirilebilir.

 • PNR koduyla bilet iptali yapılabilir.  

 • Gelecekte planlanan ya da geçmişte yapılan uçuşların bilgilerine ulaşılması PNR kodu ile yapılabilir.  

 • Alınan biletin ya da online çıktısının kaybedilmesi halinde yine PNR kod bilgisi gereklidir. PNR kodu yolculuğa çıkmak isteyen kişinin uçuşu ya da uçuşları ile ilgili bütün bilgelere ulaşılmasını sağlar. Bu yüzden PNR kodu ile ilgili konularda dikkatli olunmasında ve 3. Kişilerle paylaşılmamasında yarar vardır. PNR kodu olmadığında online check in işlemi yapılırken problem çıkabilir.THY Rezervasyon YönetilmesiTHY rezervasyonun organizasyonu ile ilgili bilet sorgulama işlemi yapılabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle THY resmi internet sitesine girişi yapılır.

 • Daha sonra sitede bulunan ‘’Check-in ve Rezervasyonu Yönet’’ başlığı seçilir.

 • Bu başlık altından PNR kodu ve bilet sahibinin soyadı bilgileri girilir.

 • Ekranda açılan sayfada rezervasyon sorgulama ve diğer işlemler yapılabilir.

 • Yine aynı sayfa üzerinden uçuş yapılacak hava alanı ile ilgili online check-in imkanları görüntülenerek, uçuştan önce yapılacak işlemler planlanabilir.PNR kodu ile ilgili herhangi bir aksilik yaşanması durumunda aranabilecek telefon numarası 0 850 333 08 49’dır. Bu numara THY çağrı merkezine aittir. Bu telefon numarası haftanın 7 günü 24 saat aranabilir.THY bilet rezervasyon sorgulama konusunda resmi kanallar üzerinden yapılabilecek işlemler bunlardır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@