THY Bilet Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

THY bilet sorgulaması internet üzerinden THY web sitesi üzerinden yapılabilir. THY bilet sorgulama için PNR numarasından yararlanılır. THY bilet sorgulama konusunda ilan edilmiş resmi bilgilerin hepsini haberimizde bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 30.11.2019 - 14:26 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

THY bilet sorgulaması internet üzerinden THY web sitesi üzerinden yapılabilir. THY bilet sorgulama için PNR numarasından yararlanılır. THY bilet sorgulama konusunda ilan edilmiş resmi bilgilerin hepsini haberimizde bulabilirsiniz.

THY bilet sorgulaması internet üzerinden THY web sitesi üzerinden yapılabilir. THY bilet sorgulama için PNR numarasından yararlanılır.Online Yöntemle THY Bilet SorgulamaTHY Bilet sorgulamabiletini online alan kişiler tarafından daha çok başvurulan bir yöntem internet üzerinden sorgulama yapmaktır. Biletlerin internet üzerinden almış bulunan yolculara, aldıkları bilete ait bilgiler THY tarafından e-posta ile ya da SMS ile iletilir.Herhangi bir nedenle e-posta bilgilerine ulaşamayan, kaybeden ya da silmiş bulunan yolcular almış oldukları bilet için internet üzerinden sorgulama yaparlar. Sorgulama için izlenecek yollar şunlardır:
 • Öncelikle THY bilet sorgulama için kullanılabilecek adres şudur: https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/rezervasyonu-yonet/

 • THY web sitesine giriş yapıldıktan sonra sorgulama yapmak isteyen kişiden bazı bilgiler istenir. THY tarafından istenen bilgiler şunlardır:

  • Yapılacak yolculuk için alınan bilet ya da yapılan rezervasyon kodu,

  • Sorgulama yapmakta olan yolcunun soyadıdır.

İstenen bilgilerin tam ve doğru olarak girilmesinden sonra ekranda ilgili yolculuğa dair bütün bilgiler görüntülenir.Geçmiş Ya da İleri Tarihli THY Bilet SorgulamaTHY uçuşlarına ait bütün bilgiler THY internet sitesi tabanında kayıtlıdır. THY bilet sorgulama için gerekli bilgiler PNR kodu ve e-bilet numarasıdır.THY üyesi yolcular kendi hesaplarına giriş yaptıklarında ‘’Uçuşlarım’’ yazısına tıklayarak hem geçmiş yolculuklarına, hem de ileri tarihli yolculuklarına ait bilgilerini görüntüleyebilirler.THY Bilet Sorgulama PNR KoduPNR Kodu bilet sorgulama için gereklidir. PNRsembolü Passenger Name Record kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Türkçe anlamı ‘’Yolcu Adı Kısaltması’’dır. PNR kodu içinde sayı ve harfler yer alır. 6 Haneli bir koddur.THY Bilet Sorgulama Dışında PNR Kodu ile YapılabileceklerPNR koduyla bilet sorgulamanın yanı sıra yapılabilecek diğer uygulamalar şunlardır:
 • PNR kodu ile bilet satın alınır,

 • Alınan biletin çıktısına ulaşmak için PNR kodu gereklidir.

 • Alınan biletin değiştirilmesi isteniyorsa PNR kodu ile işlem yapılır.

 • Alınan bilet iptal edilecek ise yine PNR kodu gerekir.

 • Geçmiş ya da ileri tarihli bilgilere ulaşılması için PNR kodu gereklidir.

 • Herhangi bir nedenle bilet kaybolduğu takdirde, yeniden çıkarılması için PNR kodundan yararlanılır.PNR kodu oldukça önemli bir bilgidir. İlgili olduğu kişiye ait pek çok bilgiye ulaşılmasını sağlayan bir anahtar gibi de düşünülebilir. Bu nedenle PNR kodu konusuna dikkatli davranılmalı, 3. Kişilerle paylaşılmamalı ve kaybedilmemelidir. PNR kodu olmadığı durumlardaonline check in sırasında sıkıntı yaşanabilir.THY Bilet Sorgulama TC Kimlik NumarasıTC Kimlik No’yla da sorgulama yapılabilir. Türk Hava Yolları sisteminde yolcunun TC Kimlik numarası ile uçuş sorgulaması yapılabilmesine yönelik modern bir yazılım kullanılmaktadır.PNR Kodu İle İlgili Bilgi AlınmasıPNR kodunun sorgulanması için internetten yollanan bilet incelenebilir. İnternet üzerinden yollanan biletlerin üzerinde PNR kodu yer alır. Bunun yanı sıra rezervasyon ve bilet alımı sonrasında THY yolcularının cep telefonuna ya da e-postalarına PNR kodu bilgisini yollarlar.PNR kodu hakkında bilgi edinebilmek için müracaat edilebilecek bir diğer yöntem de THY çağrı merkezini arayarak görüşme yapmaktır. THY çağrı merkezi telefon numarası 0 850 333 08 49’dur.E-devlet Üzerinden THY Bilet SorgulamasıE-devletten de THY bilet ve uçuş bilgileri sorgulanabiliyor. E-devlet sitesi üzerinden THY bilet sorgulama işlemi için kullanılabilecek adres linki şudur:https://www.turkiye.gov.tr/dhmi-ucus-bilgileri-sorgulamaE-devlet sitesi üzerinde THY bilet sorgulama işlemi haftanın 7 günü 24 saat boyunca kesintisiz olarak yapılabilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@