Ticaret Bakanı Mehmet Muş Açıkladı! Otomobil Bayileri Araç Stoku Yapıyorlar Mı?

Bir otomobil bayisinin ÖTV indiriminin ardından araç stoku yaptığı iddialarına ilişkin olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklama yaptı. Otomobilde stokçuluk yapılıyor mu?

Finans 21.09.2021 - 03:00 21.09.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Bir otomobil firmasının İzmir'deki bayisinin stokçuluk yapmak amacıyla araçları müşterilerden sakladığı iddiaları gün boyu sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. İddiaya göre ilgili bayi müşterilere ÖTV indirimi ile araç satmamak için böyle bir yola başvurmuştu. Bu iddialara ilişkin Ticaret Bakanlığı'nın hemen harekete geçtiği ve bu yönde soruşturma başlattığı bildirildi. 

OTOMOBİLDE STOKÇULUK AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanlığı tarafından konuya dair yapılan ilk incelemeye ilişkin bilgilendirmeyi Ticaret Bakanı Mehmet Muş yaptı. Bakan Mehmet Muş iddiaların çok büyük bir hassasiyetle araştırıldığını belirterek, “Bir araç bayisinin stokta araç kalmadığını iddia etmesine rağmen bayiye ait olan boş bir arazinin içerisinde yüzlerce otomobili msakladığına ilişkin iddialar ve iddialara dair görüntüler hem sosyal medyada hem de haber sitelerinde yer almıştır.” dedi. 

239 ARAÇ TESPİT EDİLDİ

İddiaların hemen Ticaret Bakanlığı tarafından incelendiğini bildiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “İddialara ilişkin olarak hemen müfettiş görevlendirmesi gerçekleştirilmiş ve inceleme başlatılmıştır. Bu iddialara dair ilgili bayi tespit edilmiştir. Yapılan ilk incelemede sıfır kilometre 239 aracın kiralanmak üzere bekletildiği bilgisi alınmıştır. Bu işlemin muvazalı veya usulsüz olup olmadığı konusunda detaylı inceleme devam etmektedir.” ifadelerini kullandı. 

TİCARET BAKANLIĞI İNCELEMELERİ SÜRDÜRÜYOR

Açıklamalarına devam eden Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bilindiği gibi ÖTV matrah dilimlerinde değişiklik yapılmış ve bazı araçlarda indirim yapılmıştır. Bu araçlara dair vatandaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren rehberlik ve teftiş kurulunu harekete geçirmiştik. Müfettişlerimiz bu doğrultuda gerekli incelemeleri ve araştırmalarını hassasiyetle yapmaktadırlar.” şeklinde konuştu. 

HAKSIZ  KAZANÇ VE FIRSATÇILIĞA İZİN YOK

Haksız fiyat artışları ve fırsatçılık ile Ticaret Bakanlığı olarak mücadele ettiklerini söyleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Tüm vatandaşlarımız bilsinler ki arz talep dengesine uymayan bir şekilde haksız fiyat artışı yaparak fırsatçılık yapanlara kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Ticaret Bakanlığı'nın bu yönde denetimleri devam edecektir.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@