Ticaret Bakanlığı'ndan 2. ÖTV Adımı! Sıfır Araçlarda Fiyatlar Bu Defa Düşecek

Ticaret Bakanlığı ÖTV matrah düzenlemesi sonrasında fiyatlarda indirime gitmeyen bayilerin olduğu iddiaları üzerine harekete geçti. Bakanlık fiyat denetimlerine başladığını duyurdu.

Gündem 17.09.2021 - 14:25 17.09.2021 - 15:16 Mustafa KARAGÖZ

Ağustos ayının son döneminde Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile ÖTV matrah indirimi uygulanmıştı. Özellikle ham fiyatı 114 bin TL ile 170 bin TL arasında olan araçlarda çok ciddi oranlarda fiyat indirimi sağlayan matrah düzenlemesine dair ise bazı iddialar gündeme gelmişti.

Söz konusu iddialarda araç satış bayilerinin söz konusu indirimleri fiyatlara yansıtmadığı ve halen yüksek fiyatlarla araç satışları yapıldığı öne sürülmüştü. Bu iddialara yönelik Ticaret Bakanlığı harekete geçtiğini duyurdu. 

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN ÖTV DENETİMİ

Alınan karar kapsamında Ticaret Bakanlığı müfettişleri, sıfır kilometre araç satışında uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) değişikliği sonrası indirimi fiyatlarına yansıtmayan bayileri denetleyecek. Ticaret Bakanlığı yapılacak denetimlere dair bir açıklamda bulunarak bilgi verdi.

Ticaret Bakanlığı denetimlere ilişkin duyurusunda ÖTV matrah düzenlemesini etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. Ticaret Bakanlığı görevlendirmelerin Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla yapıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı Müfettişleri denetimlerinde sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini inceleyecekler. Fiyat tespitlerinin yapılıp indirimlerin uygulanıp uygulanmadığı belirlenecek. 

mehmet muş ötv açıklaması

TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ AÇIKLADI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş başlayacak olan denetimlere dair açıklamalarda bulundu. 

Basın mensuplarına yaptığı konuşmasında ÖTV fiyat denetimlerine dair çok net ifadeler kullanan Bakan Muş hukuksuz bir durum ve mağduriyet olması durumunda kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağını söyledi. 

Mehmet Muş ÖTV matrah indirimi denetimlerine ilişkin konuşmasında "Peşinen kimseyi suçlu gösteremeyiz ancak çeşitli iddialar dolaşıyor. Eğer araçlar stokta tutuluyorsa, anlaşıp galericilere veriliyorsa ve vatandaş bunlardan dolayı araç bulamıyorsa, tespiti halinde bunların çok ağır yaptırımları olacak. Kural dışılık varsa kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Bu konuda çok netiz." ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@