Ticaret Bakanlığı'ndan Ukrayna'daki Türk Müteahhitlere Uyarı: Tüm İş Makinelerini...

Ticaret Bakanlığı ve TOBB, Ukrayna'da iş yapan Türk müteahhitlere uyarı yazısı gönderdi. Ülkede 1.6 milyar dolarlık projelerin devam ettiğinin altı çizilirken, başvuru süresi konusu da hatırlatıldı.

Emlak Haberleri 01.04.2022 - 09:48 01.04.2022 - 09:48 Büşra Uluşen

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, iki ülkeye sayısız proje üreten müteahhitler için Ticaret Bakanlığı ve TOBB'dan uyarı geldi. Uyarıda, önceki yıl Ukrayna'da 1.6 milyar dolarlık iş yapan müteahhitlerin zararlarının telafi edilebilmesi adına tüm işlerini ve makinelerini kayıt altında tutulması gerektiği bildirildi. 

BAKANLIK VE TOBB'DAN MÜTEAHHİTLERE UKRAYNA UYARISI

Şu an savaş bölgesi olan Ukrayna'da 2021 yılında 1.6 milyar dolarlık projeleri olan Türk müteahhitlere, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) uyarı yapıldı. Uyarıda, Ukrayna'da 1.6 milyar dolarlık projenin yapıldığı vurgulanarak, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonucunda, firmaların devam etmekte olan projelerine ait şantiyelerinin, ekipmanlarının ve makine parklarının çatışmalarda zarar görme ihtimaline karşı kayıt altına alınması gerektiği söylendi.

Söz konusu firmaların Ukrayna'daki faaliyetlerinin savaş ortamı8ndan etkilenmesi ve zararların telafi edilemeyecek durumda olma olasılığı nedeniyle bu konuya yönelik tedbirler alınma zorunluluğu doğduğu ifade edildi.

Ukrayna'daki Türk müteahhitlere gönderilen yazıda, firmaların devam eden projelerine ilişkin gelecek dönemde yapacağı uluslararası girişimlere ve T.C kurumlarına yönelik gerçekleştirilecek başvurular kapsamında hazırlıklı olunması açısından, iş sözleşmelerinin, sigorta sözleşmelerinin, makine ekipmanlarına ait faturalar gibi diğer önemli hususların dikkatle dokümanter edilerek kayıt altına alınmasının elzem olacağı değerlendirilmektedir denildi. 

SÜRE DURDURMA BAŞVURUSU YAPILMALI

Bakanlık ve TOBB'dan yapılan açıklamanın devamında, Bakanlığın görev ve sorumluluk alanına giren, müteahhitlik firmalarının yurtdışında üstlendiği projeler kapsamında gerçekleştirilen sevkiyata ilişkin, '' yurt Dışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Kapsamında Yapılacak İhracat ve İthalata İlişkin Tebliğ kapsamında, geçici ihracatla yurtdışına gönderilen ve süresi dolmak üzere olan makine ve ekipmana ilişkin 'süre durdurma' başvurusu yapılması gerekiyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@