Ticaret Sicili Müdürlüklerine İmza Beyannamesi İçin Gitmeye Gerek Kalmayacak!

Entegrasyon tam anlamı ile bittiğinde girişimciler artık herhangi bir kuruma gitmeye gerek duymadan bilgisayar başından şirket kurabilecekler.

Ticaret Sicili Müdürlüklerine İmza Beyannamesi İçin Gitmeye Gerek Kalmayacak!

Entegrasyon tam anlamı ile bittiğinde girişimciler artık herhangi bir kuruma gitmeye gerek duymadan bilgisayar başından şirket kurabilecekler. Ticaret Bakanlığı tarafından çalışması yapılan proje ile şirket kuruluş sözleşmesinin ticaret sicili müdürlüklerinde imzalanması hakkında tebliğde yenileme yapılacağı ise resmi gazetede yürürlüğü girdi.

Elektronik İşlemler Olacak!

Yapılan değişikliğe göre, gerçek bir kişi yani tacir ismine imzaya yetkili olan kişilerin imzaları, aynı zamanda bunların ticaret siciline tescili halinde kamu kurum ve kuruluşlarının veri tabanlarında tutulan imza verileri, elektronik ortamdan temin edilecek. Bu temin ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nde (MERSİS) kayıt sağlanacak.

İmza beyanlarının verilmesi için ticaret sicili müdürlüğüne gidilmesine ise gerek duyulmayacak. Yapılan değişim doğrultusunda, kuruluşların tümünde entegrasyon çalışması başlatıldı. Entegrasyon sürecinin bitmesi ile birlikte girişimciler artık herhangi bir kuruma gitmek zorunda kalmadan online adımlar ile şirket kuruluşunu tamamlayabilecekler.

İmza verilerinin elektronik ortamda teminime imkan sunacak olan bu entegrasyon tamamlanan kadar ise yine yetkili olan kurumlara başvuru ile şirket açılılarına devam edilecek. Diğer yandan entegrasyon tamamlandığında eğer şirket kuracak girişimcinin veri tabanında imza kaydı yoksa ve ilk kez kayıt yapılacak ise fiziki imza beyannamesinin verilmesi gerektiği belirtildi.

Fiziki İmza Beyannamesi Nasıl Verilecek?

Ancak bu fiziki imza beyannameleri ise ticaret sicil müdürlüklerinin yanında artık kolaylık sağlanması amacı ile en yakın noterde veriliyor. Limited şirketi kuruluşlarında fiziki imza beyannamesi yalnızca sicil müdürlüklerinde verilebilecekken, diğer kuruluşlar noterde imza beyannamesi iletecekler.

Kişinin aynı ticari işletme dosyalarına ilişkin önceden alınmış bir fiziki imza beyannamesi sistemde bulunuyorsa, yeniden imza beyannamesi vermeye gerek olmayacak. Online olarak yani elektronik imza formatında kulamım sağlanacak. Yine bir kişi şirketin aynı sicil çevresi kapsamındaki şubesine yetkili konumda atanmış ise daha önce verilmiş imza beyannamesi tekrar verilmiş kabul edilecek. Yabancı ülkelerde bulunanlar ise konsolosluklardan işlem gerçekleştirecekler.

SONRAKİ HABER