Tiny House Akımı Arsa Fiyatlarını Uçurdu! Arsa Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koronavirüs salgını nedeni ile insanların yaşam tercihleri büyük bir hızla değişirken mobil ev akımı adeta patlama yaşadı. Yaşanan patlama sonrasında arsa yatırımı yapan kişilerin sayıları da artarken başarılı arsa yatırımı için dikkat edilmesi gerekenler açıklandı.

Yatırım Rehberi 14.04.2021 - 12:36 14.04.2021 - 12:36 Serhat Karaman
Pandemi döneminde getirilen yasaklar, zorunlu kısıtlamalar ve insanların hastalık kapma korkusu ile kalabalıklardan uzaklaşmaya başlaması ile beraber arsa yatırımları adeta patlama yaşadı.

Özellikle de Tiny House olarak isimlendirilen mobil evler pandemi döneminde herkesten uzak, izole ve doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyen kişilerin tercihi haline geldi. Bu evlerin küçük arsalar üzerine dahi konulabilmesi ise arsalara olan talepleri ve ilgiyi arttırdı.

ARSA YATIRIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Arsa yatırımcıların yaş aralığı 30-35 yaşa kadar düşerken Antalya, Alanya, Bodrum, Çeşme, Alaçatı gibi gözde tatil beldelerinde arsa fiyatları cep yakmaya başladı. Satılık arsa bulunamaz hale gelen bölgelerde arsaların fiyatları 2 katına çıkarken başarılı arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler için dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralandı:

Arsa üzerindeki imar planını mutlaka inceleyin,

Arsanın ruhsatı olup olmadığından emin olun,

Arsa üzerinde irtifak hakkı tesisi olup olmadığını sorgulayın,

Aplikasyon krokisini görün, böylelikle arsanız üzerine bir taşma olup olmadığını ya da hak eden bir başkasının olup olmadığını öğrenin,

Arsa üzerine ev yapacaksanız TAKS ve KAKS emsal oranlarını öğrenin,

Tiny House konulacaksa arsa için imar izni alınması gerekmiyor,

Arsayı satın almadan önce mutlaka arsayı size satmak isteyen kişi ile tapunun üzerinde ismi yazan kişinin aynı olduğuna emin olun ya da vekalet sahibi olduğunu sorgulayın. Asla tapuyu almadan ödeme yapmayın ya da tapu üzerinde ismi yazılı olan kişiye banka üzerinden açıklamada ödemenin mahiyetini belirterek ödeme yapın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@