Tiny House İçin Vergi Ödenir Mi, Taşınabilir Küçük Evlerin Vergi Masrafları Ne Kadardır?

Dünya genelinde bi,r trend haline gelen Tiny House küçük evler için vergi ödenir mi? Tiny House için emlak vergisi ödemeye gerek var mı? Tiny House vergi masrafı ne kadardır? 

Emlak Haberleri 10.09.2021 - 00:27 10.09.2021 - 00:30 Engin Uzunoğlu

Dünyada gayrimenkul piyasasında pandemi ile birlikte yeni bir trend hakim olmaya başladı. Tiny House adı verilen küçük evler oldukça cazip bir hale geldi. Hem izolasyon imkanı sağlayabilmesi hem de taşınabilir olması Tiny House küçük evlerin yoğun bir talep almasını sağladı. Ayrıca Türkiye'deki uygulamalarda herhangi bir arziye Tiny House kurmak için izin alınmıyor oluşu ise çokça tercih edilmesinin sebeplerinden birisi haline geldi .

TİNY HOUSE İÇİN EMLAK VERGİSİ ÖDENİR Mİ?

Tiny House ile alakalı olarak en çok merak edilen husus bu yapılar için Türkiye'de emlak vergisi ödeme zorunluluğu olup olmadığı oldu. Ancak bu küçük evlerin taşınabilir olması standart bir ev niteliğinden çıkmasını temin ediyor. Böylelikle de klasik bir ev uygulamaları Tiny House için yapılmıyor. Tiny House sabit olmadığı için de emlak vergisi ödenmesi durumu ortadan kalkıyor. Tiny House'lar için kesinlikle emlak vergisi ödenmemektedir. 

TİNY HOUSE İÇİN MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDENİR Mİ?

Emlak vergisi ödenmeyen Tiny House küçük evlerin motorlu taşıtlar vergisi ödeyip ödemediği de merak ediliyor. Tiny House küçük evlerin bir motoru olmadığı için bu kapsamda da değerlendirme yapılamamaktadır. Bu evler için motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi sözkonusu olmamaktadır. 

TİNY HOUSE İÇİN HERHANGİ BİR VERGİ ÖDEMESİ YAPILIR MI?

Tiny House için vergi ödenip ödenmeyeceği de merak ediliyor. Tiny House ile karayollarında sürekli seyir yapılacaksa farklı uygulamalar sözkonusu olabiliyor. Türkiye'de 750 kg üstü karavanlar belirli aralıklarla muayeneye girmek zorundadır. Ayrıca çekme karavan çekmek için de çeki demirinin araç ruhsatına işlenmesi gerekmektedir. Yine bu Tiny House'lar taşıyı araç gibi muayeneye girmektedir ve burada bazı ödemeler ortaya çıkmaktadır. 

Bir Tiny House eğer yerinden sık sık kaldırılmayacaksa vatandaşların muayene masraflarından kurtulma yolu bulunmaktadır. Daha önceden Tiny House için tahsis edilen plaka noter aracılığı ile iptal edilebilir. Böylelikle plaka silinmiş olur. Bu şekilde muayene zorunluluğu da ortadan kalkar. 

Tiny House için başka bir şekilde vergi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@