Tiny House Maliyeti Ne Kadardır? Mobil Küçük Evler İmarsız Arazilere Konulur Mu, Kaç TL'ye Alınır?

Emlak sektörünün yeni trendlerinden birisi de tiny house olmaya başladı. Türkiye'den de büyük bir talep almaya başlayan mobil küçük evlerin fiyatları araştırılıyor. Tiny house mobil küçük evler kaç TL'ye satın alınabilir?

EMLAK HABERLERİ 15.06.2021 - 21:45 15.06.2021 - 21:45

Dünyada gayrimenkul piyasasına 2008'de giren ve büyük ilgi gördükten sonra pandemi sürecinde zirveye tırmanan tiny house küçük evler Türkiye'de de büyük bir talep görmeye başladı. Pandemi döneminde izolasyon imkanı da sağlayan tiny house küçük evlerin bir çeşit karavan imkanı sağlaması ve istenen yere götürülebilir olması bu evlerin cezbedici özelliklerinden birisidir. Mobil küçük evler olarak da adlandırılan tiny house çeşidi evlere Türkiye'de de çok büyük bir talep gösteriliyor. 

Doğa ile uyumlu olan tiny house küçük evler ergonomik, dayanıklı, ısı yalıtımı yüksek ve olabildiğince de konforlu niteliklerle üretiliyor. Ayrıca çeşitli üretim seçenekleri bulunan tiny house küçük evler tekerlekli, tekerleksiz, taşınabilir ve sabit olacak şekilde talebe göre üretilebiliyor. Tiny house küçük evler genellikle 2+1 evlerin konforunu sağlayabiliyorlar. 6 kişiye kadar insanın kalabildiği bu küçük evler oldukça uygun maliyetlerle elde edilebiliyor. 

TİNY HOUSE KÜÇÜK EVLER İMARSIZ ARAZİLERE KONULUR MU?

Tiny house küçük evler için yapılan araştırmaların en yaygını bu evlerin yasal olup olmadığıdır. Öncelikle tiny house çeşitlerine göre bu durum değişmektedir. Tiny house küçük evler çekme karavan niteliğinde olmaları ve taşınabilmeleri nedeniyle herhangi bir imar şartı ile karşı karşıya kalmaz. Bu evler imarsız arazilere de yerleştirilebilirler. Ancak bunun şartı resmi römorklu olmasından geçmektedir. Plaka ve ruhsat olacağı için imarlı veya imarsız tüm arazilere konulabilir. Sabit tiny house küçük evler ise yalnızca imarlı arazilere yerleştirilebilirler. 

TİNY HOUSE KÜÇÜK EV MALİYET HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Tiny House maliyet hesaplaması evlerin yapımında kullanılan iskeletlere göre değişmektedir. Tiny house üreten firmalar bu evleri 3 ayrı iskelet seçeneği ile üretmektedirler. Uzun ömürlü olan hafif çelik iskelet, uzun vadede dayanıksız olan ama ekonomik sanayi tipi siyah boru tipi isklet ve fiyatı daha yüksek olan ama doğal görünüm sağlanan ahşap iskelet. Bu iskelet yapılarına göre fiyatlar blirlenmektedir. 

HAZİRAN 2021 TİNY HOUSE FİYATLARI

165 Bin TL + KDV

Uzunluk: 6 metre
Genişlik: 2,55 metre
Yükseklik: 3.90 metre
Nakliye: Fiyata Dahil

180 Bin TL + KDV

Uzunluk: 7 metre
Genişlik: 2,55 metre
Yükseklik: 3.90 metre
Nakliye: Fiyata Dahil

205 Bin TL + KDV

Uzunluk: 8 metre
Genişlik: 2,55 metre
Yükseklik: 3.90 metre
Nakliye: Fiyata Dahil

225 Bin TL + KDV

Uzunluk: 9 metre
Genişlik: 2,55 metre
Yükseklik: 3.90 metre
Nakliye: Fiyata Dahil

250 Bin TL + KDV

Uzunluk: 10 metre
Genişlik: 2,55 metre
Yükseklik: 3.90 metre
Nakliye: Fiyata Dahil

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@