Tiryakilerin Cepleri Alev Almaya Devam Ediyor! Sigara Fiyatlarına Bir Zam Daha Açıklandı!

Sigara fiyatlarına zam gelmeye devam ediyor. Alınan son bilgilere göre şu ana kadar zam kararı açıklamayan sigara firmaları da zamlı fiyat listelerini uygulamaya soktular. Sigara fiyatları ne kadar?

Finans 09.12.2021 - 21:37 09.12.2021 - 21:37 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son günlerde sigara tiryakilerini üzecek zam haberleri yağmur gibi yağmaya başladı. Farklı sigara şirketleri fiyat politikalarında değişikliğe giderek zam kararlarını açıklamaya başlamıştı. Philip Morris ve JTI gibi sektörde büyük bir ağırlığı bulunan firmalar tarafından sigara fiyatlarına zam yapılmıştı. Bu firmalar tüm sigara fiyatlarını 2 TL arttırma yoluna gitmişlerdi. Zam yapan firmalara ise bu akşam saatlerinde iki firma daha eklendi.

SİGARA FİYATLARI 2 TL YÜKSELDİ

Bu akşam saatlerinde zamlı fiyat tarifelerini duyuran firmalar British American Tocacco ve KTG oldu. Bu firmalar tarafından üretilen sigaraların fiyatlarına da 2 TL zam geldi. 16 TL'ye, 17 TL'ye satılan sigara 19 tL'ye ve 19 TL'ye satılan sigara da 21 TL'ye yükseltildi. British American Tobacco'nun en ucuz sigarasının fiyatı 17,5 TL'ye çıkarken KTG firmasının en ucuz fiyatlı sigarası da 13,5 TL'ye yükseldi.

SİGARAYA YENİ ZAMLAR KAPIDA

Sigara fiyatlarına gelen bu zamların tamamen maliyet artışlarından kaynaklandığı bildirildi. Her yıl iki defa ÖTV zammı yapılan sigaraya Ocak 2022'de de yeni bir zam daha yapılacak. Ocak ayında yapılacak olan ÖTV zammı ile alakalı olarakm henüz kesinleşen bir durum bulunmuyor. Sigara fiyatlarında ÖTV artışı olup olmayacağı Resmi gazete'de yayınlanacak olan vergi kararı ile netleşecek. Ayrıca firmalar ÖTV zammını ne şekilde uygulayacakları konusunda karar verme hakkında sahip olacaklar.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bazı ÖTV artışlarını firmalar fiyatlarına yansıtmamışlardı. ÖTV giderlerini karşılamayı göze alan bazı firmalar bu artışları fiyat listelerine uygulamamışlardı. Ancak devletin vergi kaybı olması durumunda sigara firmaları zorunlu zam uygulamak zorunda kalabiliyorlar. Bu konuda geçmiş yıllarda yaşanmış bazı örnekler bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@