TİS Masası Karıştı! Memur ve İşçi Maaşlarına Yeni Zam Teklifi Geliyor

TİS görüşmeleri için kritik viraja gelindi. Seyyanen zam ve enflasyon farkı için tekliflerini ileten işçiler hükümetten gelecek yeni zam teklifini bekliyor!

Finans 24.07.2021 - 11:20 25.07.2021 - 11:22 Gülcan Özer

Toplu İş Sözleşmesi TİS görüşmeleri tüm hızı ile devam ediyor. Sayıları yarım milyonu aşan kamu işçisi ve ailelerini yakından ilgilendiren toplu sözleşmede hükümetten gelecek yeni zam teklifi bekleniyor. 

Hatırlanacağı üzere işçi kesimi tarafından pazarlık masasına sunulan ilk teklife karşılık hükümetin zam teklifinde almış olduğu brüt maaşı 3 bin 577 ila 3 bin 750 lira arasında olanlara 100 lira seyyanen zam, brüt ücreti 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasında olanlara 60 lira seyyanen zam yapılması gündeme getirilmişti. Yılın ilk 6 aylık dilimi için yüzde 9, ikinci yarısı için ise yüzde 5 artı enflasyon farkı zammı yansıtılması talep edilmişti. 

HÜKÜMETİN YENİ ZAM TEKLİFİ BEKLENİYOR! 

Süreç hakkında açıklama yapan Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar hükümetten gelecek yeni zam teklifini beklediklerini belirterek verilen teklifi kendi içlerinde de değerlendireceklerini belirterek en geç önümüzdeki hafta içerisinde hükümetin taşeron işçilere zam teklifi için önereceği rakamı açıklaması gerektiğini dile getirdi. 

Ağar yapmış olduğu açıklamasında sürecin bu sene son derece gerisinde kaldıklarını belirterek "“İlerleyen bir süreç var. 1 Ocak itibariyle toplu sözleşme görüşmelerine başlayan işyerlerinin 30 Ağustos itibarıyla grev kararı alması gerekiyor. Grev kararı sonrasında da 60 günlük bir süreç var. Ama sonuçta artık tekliflerin belli bir aşamaya gelmesi gerekiyordu" diyerek Temmuz ortasında son teklifin genelde geldiğini hatırlattı. 

tis görüşmesi

EN DÜŞÜK BRÜT ÜCRET 4 BİN 800 TL OLUR MU?

Bu seneki görüşmelerde TÜRKİŞ ve HAKİŞ ortak hareket etme kararı almış, işçi kesiminin en düşük brüt ücret maaşı teklifi 4 bin 800 TL olmuştu. Buna ek olarak 2021 - 2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep edilmişti. 

Hükümetin ise işçilere sunmuş olduğu ilk teklifte yer alan rakam ise brüt maaşı 3 bin 577 ila 3 bin 750 lira arasında olanlara 100 lira seyyanen zam, brüt ücreti 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasında olanlara 60 lira seyyanen zam yapılabileceği dile getirilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@