TKGM 2017 4 Sayılı Genelge Eki Yayımlandı! 2565 Sayılı Kanun Kapsamındaki Sorgulamalar

TKGM 2017 4 Sayılı Genelge eki yayımlandı ve 2565 Sayılı Kanun Kapsamındaki Sorgulamalar kapsamında yeni uygulamaya geçildi.

EMLAK HABERLERİ 27.02.2019 - 10:46 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

TKGM 2017 4 Sayılı Genelge eki yayımlandı ve 2565 Sayılı Kanun Kapsamındaki Sorgulamalar kapsamında yeni uygulamaya geçildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 2017 4 Sayılı Genelge ekini yayımladı. Yabancıya Konut Satışı Kolaylaştı! Yabancılara mülk satışı yeni haliyle onaylandı. Yapılan yeni düzenleme ile yabancılara gayrimenkul satışı için gerekli evraklar arasından 71 ilimiz için askeri yasak ve güvenlik bölgesi sorgulaması evrakları çıkartılmış oldu. Özelmacıklı yapmış olduğu açıklamasında  “Yapılan düzenleme ile yabancıya satış sırasında askeriye ile yazışmalar yapılmayacak ve kanuni diğer koşullara uygun ise işlem hemen başlatılacak. Daha önce 58 ilde geçerli olan uygulama yapılan düzenleme ile 71 ile çıkarılmış oldu. Artık bu şehirlerde tapu işlemleri sırasında komutanlıklar ile yazışma yapılmadan işlem yapılabiliyor” dedi.Yabancılara Gayrimenkul Satışı Yapan Firmalar İçin Kolaylık Sağlandı!Yapılan yeni düzenleme ile beraber yabancıya konut satışı 2019 yılında çok daha rahat bir hale getirilmiş oldu. Özelmacıklı açıklamasında “Yapılan düzenleme ile yabancıya satış sırasında askeriye ile yazışmalar yapılmayacak ve kanuni diğer koşullara uygun ise işlem hemen başlatılacak. Daha önce 58 ilde geçerli olan uygulama yapılan düzenleme ile 71 ile çıkarılmış oldu. Yürütülen çalışmalar sonrasında, askeri güvenlik bölgesi kuşağında kalan taşınmazlar belirlendi. Artık bu şehirlerde tapu işlemleri sırasında komutanlıklar ile yazışma yapılmadan işlem yapılabiliyor” diyerek sağlanan kolaylığı dile getirdi. Yabancıya Konut Satışında Komutanlık Onayı Gereken İller Hangileri?Açıklanan listede komutanlık onayı gerekmeyen il sayısı 71'e çıkarken hala komutanlık onayı aranan il sayısı ise 10'a düştü.Bu iller İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Hatay, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van ve Şırnak olarak sıralandı. 2565 Sayılı Kanun Kapsamındaki Sorgulamalar (TKGM 2017 4 Sayılı Genelge )

Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@