TL'nin Dibe Vurması Onlara Yaradı! Bulgarlar Ve Yunanlar Ev Ve Vatandaşlık Almak İçin Akın Akın Türkiye'ye Geliyorlar!

Türk lirasındaki tarihi değer kayıpları Yunanlılar ile Bulgarlara yaradı. Yunanistan'dan ve Bulgaristan'dan gelerek Edirne'de ev alanların sayısının her geçen gün arttığı bildirildi.

Emlak Haberleri 18.12.2021 - 17:55 18.12.2021 - 17:55 Engin Uzunoğlu

Türk lirasında meydana gelen değer kayıplarının ardından Yunanistan'dan ve Bulgaristan'dan gelenler Edirne'yi alışveriş için mesken tutmuştular. Giyim ve yiyecek sektörüne kriz ortamında altın çağını yaşatan Yunanlar ve Bulgarlar şimdi de emlek sektörünü hareketlendirmeye başladılar. 

Yunanistan'da yaşayan Türk kökenli vatandaşların Edirne'ye akın akın gelerek konut satın aldıkları bildirildi. Ayrıca Bulgarların da Edirne'deki köy evlerine büyük bir ilgi gösterdikleri ve yoğun bir şekilde satın almaların devam ettiği belirtildi. 

YUNANİSTAN'DAN GELİP KONUT SATIN ALARAK KİRAYA VERİYORLAR

Yunanistan'dan ve Bulgaristan'dan Edirne emlak sektörüne gösterilen ilgiye dair Edirne EMlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker bir açıklama yaparak, "Bulgaristan'dan gelenlerin ilk tercihleri köy evleri oluyor. Özellikle bu evlerin bahçeli olmalarına özen gösteriyorlar. Bir tür yazlık gibi bakıyorlar. Yunanistan'dan gelenler ise tamamen ticari olarak yaklaşıyorlar. 5-6 tane daire alıp onları hemen kiraya vererek gelir elde etmeye başlıyorlar." dedi.

KONUT SATIŞLARI 5 KAT ARTTI

Yunanistan'da yaşayan Türk kökenlilerin akın akın Edirne'ye geldiklerini söyleyen Serhat Çeker, "Yunanistan'daki Türkler paralarını Türkiye'de değerlendirmek istiyorlar. Euro kuru yükselince ciddi bir alım gücü farkı oluştu. Bundan dolayı da daha düşük maliyetlerle Türkiye'de konut satın alabiliyorlar. Onlara çok güzel satışlar yapmaya başladık. Eskiden 5 daire satıyorsak şimdi 25 daire satıyoruz." ifadelerini kullandı. 

BULGARLAR EDİRNE VE KIRKLARELİ'NDEN GAYRİMENKUL ALAMIYORLAR

Bulgarların ev satın alırken bazı sorunlarla karşılaşabildiklerini söyleyen Serhat Çeker, "Çifte vatandaşlığı olan Bulgarlar için sorunsuz şekilde satış yapabiliyoruz ama çifte vatandaşlık yoksa bazı sınırlamalar var. Bulgaristan vatandaşlarına Tekirdağ'dan veya Çorlu'dan ev satılabiliyor. Ancak bu insanlar Edirne veya Kırklareli'nden ev alamıyorlar. Bu kentler sınır şehirleri oldukları için buralardan tapu alamıyorlar. Tapu alabilmeleri için ekstradan 250 Bin TL ödemeleri gerekiyor ama bu da onların işine gelmiyor." şeklinde konuştu. 

250 BİN TL'YE TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞI

Öte yandan Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarının Türkiye'den gayrimenkul yatırımı yapmalarının bir başka boyutu daha bulunuyor. Bu insanları 250 Bin TL ve üzerinde fiyatlarla gayrimenkul satın aldıklarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma hakkı elde ediyorlar. Vatandaşlık almak isteyenler Bulgarların ve Yunanların yoğun bir şekilde gayrimenkul yatırımı yapmak için talepte bulundukları bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@