Dolar ve Altını Olanlar Sıkı Dursun! Başkan Kavcıoğlu'nun Köşe Komşusu Merkez Bankası Ekim Ayı Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Başkanı olarak atanmadan önce Yeni Şafak Gazetesi'nde ekonomi yazarlığı yapan Şahap Kavcıoğlu'nun gazetesinden faiz kararı yorumu! Merkez Bankası faiz indirimi mi geliyor?

Finans 21.10.2021 - 11:20 21.10.2021 - 11:26 Gülcan Özer

Piyasalarda nefesler tutuldu, gözler Merkez Bankası PPK toplantısı sonrasında açıklanacak olan Ekim ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmadan önce Yeni Şafak Gazetesi ekonomi yazarı olan Şahap Kavcıoğlu'nun köşe komşusu olan Erdal Tanas Karagöl MB faiz kararı tahminini duyurdu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ Mİ YAPACAK, FAİZ İNDİRİR Mİ?

Enflasyon rakamları ve dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası Ekim ayı kararı daha da önem kazanmıştı. Süreçte yabancıların ve ekonomistlerin Merkez Bankası faiz kararı tahminleri yorumları ve indirim beklentisi öne çıkmıştı. 

Bir faiz indirimi yorumu da Şahap Kavcıoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine atanmadan önce köşe yazarlığı yaptığı Yeni Şafak Gazetesi'nden geldi. Yeni Şafak Gazetesi ekonomi yazarı Erdal Tanas Karagölü "Diğer yandan, dünya ekonomilerini etkileyen enflasyon dalgası, enerji fiyatlarındaki değişimler, kur hareketliliği, enflasyon-kur geçişkenliği ve artan ülke risk primi Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararlarını olumsuz etkileyebilecek önemli göstergelerdir.

mb faiz kararı

Bu nedenle, bugün yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısında çıkacak karar, faiz indirimlerinin devam edip etmeyeceğini de belirleyecektir" diyerek bugün 50 ya da 100 baz puan faiz indirimi yapılabileceğini iddia etti. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ SIZDIRILDI İDDİASI PİYASALARI SALLADI! 

Öte yandan dün gece başlayan yoğun dolar satışları nedeni ile piyasalarda bugün Merkez Bankası toplantısının pas geçileceği ve bu kararın dün sızdırıldığı iddia edildi. Dolarda başlayan yoğun satışın bugün Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmayacağı şeklinde yorumlanması piyasalarda büyük yankı uyandırdı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@