TMSF'ye Devredilmişlerdi! Faizsiz Tasarruf Finansman Şirketlerinde Son Durum Ne?

Sayılarının büyük bir hızla artan faizsiz finansman tasarruf şirketler için yapılan yasal düzenleme hakkında BDDK bazı şirketlerin tasfiye edilmesine karar vermişti. Tasfiye edilen şirketler ne olacak

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 15:32 28.12.2021 - 15:33 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile tasarruf finansman şirketleri hakkında başlatılan kanuni düzenleme ile bazı şirketler hakkında BDDK tasfiye kararı vermişti. Yapılan yasal düzenlemenin gereğini yerine getirmeyen şirketler tasfiye edilirken bu şirketlerin yönetimleri kayyum ataması yapılarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF'ye devredilmişti. 

Süreçte 21 şirket için verilen tasfiye kararı ile bu şirketlerde faizsiz ve ve araba almak için birikim yapan kişi sayısı 40 bin olarak açıklanırken bu kişilerin yatırdıkları paraların akıbetleri de merak konusu olmuştu. TMSF tarafından yapılan açıklama ile yürütülecek olan sürecin ardından hak sahiplerine ödemelerinin yapılacağı duyurulmuştu. 

TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİ MAĞDURLARI NE YAPACAK, PARALAR NE ZAMAN İADE EDİLECEK?

Yaşanan süreç hakkında açıklamalarda bulunan FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal "Burada sürecin bizzat takipçisi oldum. Vatandaşın lehine, şirketlerin de daha güçlü bilançolara sahip olmasını hedefleyen BDDK adımını olumlu buluyorum. Burada 6 şirket geriye kaldı. Tasfiye sürecinde olup Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen şirketlerle ilgili birleşmeler de olabilir. Bu konuda o şirketlerin temsil ettiği yaklaşık 50 bin müşterinin mağduriyetini gidermek amacıyla alternatif çalışmalarımızı TMSF'ye sunduk, gelişmeleri bekliyoruz" dedi. 

Süreçte sadece güçlü olan şirketlerin yollarına devam edeceklerini belirten Akbal, Fuzulev olarak gelinen son noktada kendilerinin lisans almayı bekledilklerini dile getirdi. TMSF tarafından yapılan çalışmalar sürerken tasarruf finansman şirketleri mağdurları da biran önce yapmış oldukları ödemeleri geri almayı talep ediyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@