TOBB'dan Bankalara Kredi Faizi Çıkışı! Vicdanlı Olun, Böyle Faiz Olmaz!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bankalara kredi çağrısında bulunarak kredi faizlerinde daha vicdanlı olmalarını istedi. 

Finans 28.12.2021 - 20:11 28.12.2021 - 20:11 Engin Uzunoğlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Müşterek Konseyi toplantısında bir konuşma yaparak önemli açıklamalarda bulundu. Yılın ilk 9 ayındaki yüzde 12 büyümeye dikkat çeken Rifat Hisarcıklıoğlu, "Henüz belli olmadı ama inşallah yılın tamamında çift haneli büyümeye ulaştık. İhracat hacimlerinde rekor seviyelere erişmeyi başardık. Yıllık bazda 220 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktık." dedi.

TOBB EKONOMİK GELİŞMELERDEN MEMNUN

Turizm, müteahhitlik ve lojistik gibi hizmet sektörlerinin döviz girdilerine değinen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Geçen yıl turizm, müteahhitlik ve lojistik gibi hizmet sektörlerinin girdisi 35 milyar dolar olmuştu. Bu yıl ise ekim ayı rakamlarına göre 53 milyar dolara ulaşıldı. Türk lirasındaki yüksek değer kayıplarının büyük ölçüde geri alınması da piyasalarda istikrar sağlanmasında destekleyici olacaktır. Yüksek faiz yükünden kurtulmak, mali piyasalarda istikrar ve öngörülebilirlik ekonominin büyümesine katkı sağlayacaktır. Bunların yanında kamuda özel sektör alacaklarının ödenmesine yönelik olumlu adımlar görmekten de memnunuz." ifadelerini kullandı.

BANKALARA KREDİ FAİZİ ÇAĞRISI: VİCDANLI OLUN!

Reel sektör için bankaların kredi faizlerinin bir sorun olduğunun altını çizen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Merkez Bankası'nın fonlama maliyetlerinin yüzde 14'e düşmesine rağmen bankalarımız son günlerde kredi faizlerini olağanüstü şekilde arttırdılar. Bazı bankalar kredi faizlerinde yüzde 25-30 seviyelerini gördüler. Hatta Kredili Mevduat Hesaplarında yüzde 35 civarında kredi faizleri uygulanıyor. Ülkemi ekonomimizi ileriye taşıyacaksak herkes elini taşın altına sokmalıdır. Feda eden reel sektör, kar eden mali sektör olursa bu işler yürümez. Bankalarımız kredi faizlerinde artık daha vizdanlı davranmalılar." şeklinde konuştu.

Bankalar son günlerde kredi faizlerinde oldukça yüksek bir politika uygulamaya başladılar. Özel bankaların tüm kredi faizlerinde ciddi yükselişler meydana geldi. Bu kredi faizlerinin nerede törpülenmeye başlanacağı ise merak ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@