TOGG Fabrikası Son Durum: Yerli Otomobil Fabrikasında Üretim Ne Zaman Başlayacak, İnşaat Hangi Tarihte Bitecek?

Türkiye'nin prestij projesi olarak gösterilen yerli otomobil projesi TOGG Fabrikası inşaatı tüm hızı ile devem ediyor. Yerli otomobil fabrikası ne zaman bitecek, ne durumda, son durum, inşaatı nerede?

Emlak Haberleri 08.11.2021 - 16:55 08.11.2021 - 16:55 Gülcan Özer

Yerli otomobil projesi tüm Türkiye tarafından yakından takip edilirken TOGG tarafından paylaşılan son videolar da heyecan yaratmıştı. Türkiye'nin ilk yerli otomobili olma unvanını elde edecek olan TOGG elektrikli araç olarak üretiliyordu. 

TOGG fabrikası inşaatı tüm hızı ile devam ederken fabrikanın inşaatı hakkında son durumu Habertürk Gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı açıkladı. Fatih Altaylı köşesinde yayımladığı son yazısında TOGG kurumsal iletişim yöneticisi Hakan Özenen ile fabrika hakkında yapmış olduğu konuşmasını aktardı. Altaylı fabrikada her şeyin yolunda ilerlediğini açıkladı. 

YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI İNŞAATI İÇİN SON DURUM NE?

TOGG Fabrikası inşaatı son durum hakkında Fatih Altaylı'ya açıklamalarda bulunan Hakan Özenen fabrika inşaatında işlerin planlama dahilinde sorunsuz olarak ilerlediğini belirterek hatta son dönemde planlamanın önüne geçtiklerini söyledi. 1 milyon 200 bin metrekarelik dev bir alanda inşa edilecek olan fabrikada tesisin yanında bulunan boş alana ise Farasis ile ortak başka bir fabrika kurulacak ve burada da yerli otomobil için batarya üretimi yapılacak. 

Yerli otomobil fabrikası inşaatı tüm hızı ile devam ederken bugüne kadar Montaj bölümler, tam ortalarındaki boya tesisi, ofis binaları ve enerji binası kaba inşaatları tamamlanırken kullanıcı deneyim merkezi inşaatı için ise mimari proje yarışması düzenleneceği açıklandı. 

togg fabrikası son durum

TOGG ARAZİSİ KİMİN, YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI ARSASI KİME AİT?

Yerli otomobil fabrikası arazisi askeriyeye ait bir arazi konumunda iken TOGG fabrikası kurulmadan önce söz konusu arazi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Milli Emlak'a devredildi. Milli Emlak tarafından ise arazi yerli otomobil fabrikası inşaatı için tahsis edildi. 

TOGG FABRİKASI NE ZAMAN BİTECEK, YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI HANGİ TARİHTE AÇILACAK?

Yapılan titiz çalışmalar sonucunda yerli otomobil fabrikası için inşaat çalışmalarının 2022 yılının Mayıs ayında tamamlanması planlanırken üretimin ise Ağutos ayı itibari ile başlayabileceği belirtiliyor. Yerli otomobil Türkiye'nin gurur projesi olarak lanse edilirken üretilecek olan aracın elektrik araç olması da büyük beğeni kazanmıştı. Süreçte yürütülen titiz çalışmalar ile sona yaklaşılırken özellikle de belediyeler yerli otomobil almak için sırada beklerken vatandaşın da yoğun ilgisi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@