TOKİ, 28 İlde 291 Arsayı Açık Artırmaya Çıkarıyor! Satışlar Ne Zaman Başlayacak?

TOKİ, Aralık ayı sonunda aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 28 ildeki 291 arsayı açık artırmayla satışa çıkaracağını açıklamıştı. TOKİ açık artırma tarihleri belli oldu.

Toki 20.12.2021 - 12:04 20.12.2021 - 14:06 Büşra Uluşen

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bkanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), büyük satış kampanyasını duyurdu. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre aralarında İstanbul, İzmir ve Ankara'nın da yer aldığı 28 ilde 291 arsa açık artırma ile satılacak.

Muhammen bedeli 2.695.853.099 TL olan ve ortalama 2.231.333 metrekare büyüklüğündeki 291 arsa, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Batman, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerinde yer alıyor.

TOKİ Açık Artırma Ne Zaman Yapılacak?

291 arsanın satışa sunulacağı açık artırma, 22 Aralık 2021 Çarşamba günü saat 10.30'da ve 23 Aralık 2021 Perşembe günü saat 10.30'da iki oturum olarak gerçekleştirilecek. Açık artırma oturumları Ankara The Green Park Hotel ve TOKİ İstanbul Hizmet Binasında yapılacak. Oturuma katılamayan kişiler, online olarak www.emlakmuzayede.com.tr adresi üzerinden tekliflerini sunabilecekler. 

Oturumlarda Hangi İldeki Arsalar Satılacak?

TOKİ arsa satışı açık artırması, iki gün iki oturum halinde yapılacak. 22 Aralık 2021 Çarşamba günü 10.30'da yapılacak açık artırmada İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Muğla, Diyarbakır ve İzmir'deki arsalar; 23 Aralık 2021 Perşembe 10.30'da ise Aydın, Antalya, Ankara, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Mersin, Manisa, Artvin, Samsun, Elazığ, Adana, Afyonkarahisar, Batman, Çorum, Erzincan, Giresun, Gümühane, Kayseri, Kırşehir, Konya ve Malatya'da yer alan arsaların satış işlemi gerçekleştirilecek. 

Açık artırma ile satışa çıkan arsalar arasında farklı kategoriler yer alıyor. Örneğin Adana ve Antalya'da konut, Ankara Etimesgut'ta ticaret, Aydın'da konut ve otopark, Giresun'da kreş alanı ve Elazığ'da köy yerleşik alanları, İzir'de sanayi depolama, küçük sanayi sitesi konut alanları, Konya'da et ve süt ürünleri tesis alanı, Manisa'da tarımsal alanlar, Muğla'da konut bölgesi ve Konya Karapınar'da ise akaryakıt istasyonları gibi alanlar bulunuyor. 

Satışlar KDV'den Muaf Olacak

Açık artırma ile arsa satın alan kişiler konut, ticaret, sanayi, tesais alanı, akaryakıt istasyonu ve sanayi tesisi alanları olarak kullanabilecekleri arsalara yüzde 25 peşinat ve 60 ay vade ile sahip olabilecekler. Bunun ynında TOKİ'nin satışa sunduğu bu arsalar KDV'den de muaf tutularak satılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@