TOKİ 6 Yıl Önce 60 Milyon TL'ye Yaptı! Şimdi Yarı Fiyatına Satılık Öğrenci Yurdu

TOKİ Başkanlığı tarafından 2015 yılında 60 milyon TL'ye yapılan öğrenci yurdu, 32 milyon TL'lik fiyatla satışa çıkarıldı.

TOKİ 6 Yıl Önce 60 Milyon TL'ye Yaptı! Şimdi Yarı Fiyatına Satılık Öğrenci Yurdu

TOKİ Başkanlığı'nın Karabük'te inşa etmiş olduğu yurt satışa çıkarıldı. Karabükte üniversitenin kurulmasının ardından uzak bir noktada inşa edilen öğrenci yurdu için tale edilen fiyat ise maliyetin çok çok altında kaldı.

YILLARDIR KADERİNE TERK EDİLDİ

Karabük Üniversitesinin kurulmasının ardından şehirde öğrenci yurdu yapılması için talep oluştu. TOKİ o dönem bu talebe yanıt verdi ve öğrenci yurdu kurulması için adım attı.

Yurt için yer belirlemeye çalışan TOKİ Başkanlığı üniversiteye uzak bir konumda bulunan ve şehir merkezine de 2 kilometre mesafede olan Soğuksu Mahallesi'ni seçti. Bölgede gerekli çalışmaların başlamasının ardından yurt inşatı başladı. 1000 öğrenci kapasiteli 14 kartlı yurt ise tamamlandıktan sonra açılmayı bekledi. Ancak yurt tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü faaliyete geçemedi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Karabük'ün yerel kanallarından, BRTV'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya konuyu Cumhurbaşkanlığı'na iletti. Daha sonra kaderine terk edilen yurt binası için ise satış ilanı geldi.

Önce 52 Milyon TL İstendi

TOKİ Başkanlığı yurt için ilk olarak 52 milyon TL'lik bir satış ilanı yayımladı. İlan edilen fiyata alıcı çıkmadı. Yayımlanan yeni satış duyurusunda ise yurt binasının bedeli, maliyetinin yaklaşık yarı fiyatı olan 32 milyon lira olarak belirledi. TOKİ'nin söz konusu binayı satmak için 13 Ağustos tarihinde ihale düzenleneceği de duyuruldu.

Bazı İddialar Gündemde

Kentte bazı yurt lobilerinin binanın KYK tarafından alınmasının engellendiği iddia ediliyor. Yurdun uzak olmasının öğrenciler sorun olmayacağı ifade edilirken yurt lobisinin binanın kiralanmasını yada satın alınmasını engellediği öne sürülüyor.

SONRAKİ HABER