TOKİ 9 İlde 1.385 Konutu Dar Ve Orta Gelirliler İçin 240 Ay Vade Ve 650 TL'den Başlayan Taksitlerle Satışa Çıkardı

Türkiye'de dar ve orta gelirli vatandaşlar için konut üreten kurum olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yeni konut satışlarına devam ediyor. Açık satışın sürdüğünü açıklayan TOKİ toplam 9 ayrı ilde konut satışı yapacak. TOKİ tarafından yayınlanan satış ilanlarına göre konut satın almak isteyenlerin kısa bir süresi kaldı. TOKİ'den konut nasıl satın alınır?

TOKİ 9 İlde 1.385 Konutu Dar Ve Orta Gelirliler İçin 240 Ay Vade Ve 650 TL'den Başlayan Taksitlerle Satışa Çıkardı

Türkiye'de son dönemlerde inşaat maliyetlerindeki yükseliş en çok dar ve orta gelirli aileleri zor durumda bıraktı. Artan konut fiyatları ile bu insanların normal şartlarda piyasadan konut satın alması çok zor bir hale geldi. Birikimlerini değerlendirmek ve uzun vadeli ödeme imkanları ile ev satın alıp kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlar için tek yol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından satışa çıkarılan konutlar oldu.

TOKİ tarafından dönem dönem satışa çıkarılan ve açık satış şekliyle satılan konutlar vatandaşlara önemli fırsatlar sunuyor. Vatandaşlar bu konutları belirli bir süre içerisinde satın almak için TOKİ'ye talepte bulunabiliyorlar. TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre şu anda TOKİ'nin satışa çıkardığı konutların satış süresi Haziran ayı içerisinde dolacak. Vatandaşlar Haziran ayının belirli günlerine kadar bu konutları satın alabilmek için başvuru yapabilecekler. Başvuru süresinde taleplerini iletmeyen vatandaşlar uzun vadeli ve ucuz konut satın alma fırsatını kaçıracaklar.

TOKİ HANGİ İLLERDE KONUT SATIYOR?

TOKİ'nin yaptığı bilgilendirmeye göre şu anda kurum tarafından Türkiye'nin 9 farklı ilinde konut satışı yapılıyor. Buna göre vatandaşların alımına açılan konutlar Kocaeli, İstanbul, Niğde, Burdur, Balıkesir, Bitlis, Bolu, Kırşehir, Kırıkkale şehirlerinde bulunuyor. TOKİ projelerinde şu anda tüm illerde toplam 1.385 konut satılıyor.

TOKİ KONUT SATIŞINDA KAÇ AY VADE YAPIYOR?

Dar ve orta gelirli vatandaşlara konut satan kurum olan TOKİ'nin ödeme seçenekleri de bu vatandaşların ekonomik düzeylerine göre belirleniyor. Buna göre vatandaşlara 180 ay vade ve 240 ay vade seçeneği sunuluyor. Bu seçenekleri kullanmak isteyen vatandaşlardan yüzde 10 ve yüzde 20 peşinat isteniyor. Peşinat ve vade seçenekleri ile konutların satış fiyatları üzerinden yapılan hesaplamalara göre aylık taksitler belirleniyor. TOKİ'den aylık 650 TL'den başlayan taksitlerle konut satın alınabiliyor.

TOKİ'DEN KONUT NASIL SATIN ALINIR?

TOKİ'den konut satın almak isteyen vatandaşlar internet sitesinde yayınlanan ilanları inceledikten sonra başvurularını konutların inşa edildiği illerdeki Halkbank şubelerinden yapabiliyorlar. TOKİ ile Halkbank işbirliği ile yönlendirilen vatandaşlar kolay bir şekilde konut satın alma işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

SONRAKİ HABER