TOKİ Açıkladı Satışlar Başladı! Aylık 557 TL Taksit 240 Ay Vade İle Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Türkiye'de vatandaşlara ucuz fiyat ve kolay ödeme seçenekleri ile konut imkanı sunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konut satışlarına devam ediyor. Kira öder gibi konut sahibi olmak isteyenler kuralı veya açık satış yöntemi ile yapılacak satışlar için başvuru yapabiliyorlar.

TOKİ Açıkladı Satışlar Başladı! Aylık 557 TL Taksit 240 Ay Vade İle Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye'de vatandaşlara ucuz fiyat, uzun vade, düşük peşinat ve kolay ödeme fırsatları ile konut sahibi olma imkanı sunuyor. Şu anda Türkiye'nin 10 ayrı ilinde toplam 1.117 konut için satış başvurusu yapılabiliyor. TOKİ'ye başvuru yapıp onay alan vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını kullanabiliyorlar.

TOKİ iki türlü konut satışı yapıyor. Birinci satış yolu kurayla yapılan konut satışıdır. Bu satışlara belirli şartları taşıyan vatandaşlar katılabiliyorlar. Çekilen TOKİ kuralarında şansları olan vatandaşlara konut satışı yapılıyor. Kurada çıkmayan vatandaşlar ise konutların satışına dair herhangi bir hak elde edemiyorlar.

TOKİ'nin ikinci satış yolu ise açık satış oluyor. Buna göre de vatandaşlar başvuru öncelikleri esas alınarak alım hakkı kazanıyorlar. Üstelik bu vatandaşlar satın alabilecekleri konutları da seçme imkanına sahip oluyorlar. Bu alımlarda herhangi bir kura işlemi uygulanmıyor.

TOKİ'DEN FARKLI İLLERDE KONUT SATIŞI!

Son verilen bilgilere göre TOKİ'nin şu anda farklı farklı illerde konut satışları devam ediyor. Balıkesir, Bolu, Kırıkkale, Kırşehir, Osmaniye, Tokat ve Bitlis'te 862 konutun satışı için başvuru yapılabiliyor. Tokat'ın Niksar ilçesinde yapılan ve satışa çıkarılan konutlarda ise özel bir uygulama yapılıyor. Bu konutların 6 tanesi yalnızca engelli vatandaşlar için ayrıldı. Engelli vatandaşlar başvuru yaparak bu konutları satın alma hakkı elde edebilecekler. TOKi kura ile da konut satışlarını sürdürüyor. Bu kapsamda Burdur, İstanbul ve Kocaeli'de toplam 258 konut satışı için başvuru alınıyor. Bu konutlar için başvuran vatandaşlar arasında kura çekimi yapılacak.

115 BİN TL'DEN BAŞLAYAN FİYATLAR

TOKİ tarafından satışa çıkarılan bu konutların fiyatları da belli oldu. Hem kura ile hem de açık satış yoluyla yapılacak olan satışlarda konutların fiyatları 115 Bin TL'den başlıyor. Alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlara yönelik yapılacak olan konut satışlarında gelir grubuna ve dairenin niteliklerine göre fiyatlar değişebiliyor.

557 TL TAKSİT

TOKİ tüm bunların yanında konut satın alacak vatandaşlara bazı ödeme imkanları da sunuyor. 180 aya varan vade seçeneklerini vatandaşlara veren TOKİ 557 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyor. Yüksek peşinat ödeyen veya vade seçeneklerini kullanan vatandaşlar taksit miktarlarını düşük veya daha yüksek olarak belirleyebiliyorlar. Ödeme planları alt gelir grubuna ayrı orta gelir grubuna ayrı olarak sunuluyor. Alt gelir grubuna yüzde 12 peşinat, 180 ay vade veya yüzde 20 peşinat ve 240 ay vade imkanları veriliyor. Orta gelir grubuna ise en fazla 180 ay vade tanınıyor. Ancak bazı projelerde vade imkanları değişebiliyor.

ALT GELİR GRUBU TOKİ KONUTLARI BAŞVURU ŞARTLARI

Öncelikle TOKİ konut projesinin yapıldığı ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak veya o ilin nüfusuna kayıtlı olmak gerekir. Başvuracak olan vatandaşın kendisinin, eşinin, çocuklarının TOKİ'den daha önce konut satın almama şartı ve üzerine konut olmaması şartı bulunuyor. Ayrıca başvuru sahibi 25 yaşını doldurmalı hane halkı gelirleri de en fazla 6.500 TL olmalıdır.