TOKİ Başkanı 'Herkesi Ev Sahibi Yapacağız' Dedi, Yeni Projeleri Sıraladı!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Türkiye'de evi olmayan kişi kalmayana kadar çalışmalarını sürdüreceklerini ve afet konutlarıyla birlikte 185 bin konut inşaatının devam ettiğini söyledi.

Emlak Haberleri 01.01.2022 - 14:15 01.01.2022 - 14:15 Büşra Uluşen

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, son yıllarda gerçekleştirdikleri konut inşaatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bulut, 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurdupu 150 bin konut projesinin devam ettiğini ve şu an aktif olarak 820'ye yakın şantiyenin iş yaptığını belirtti. Pandemi nedeniyle özel sektörde konut arzının önceki yıllara göre düştüğünü belirten Bulut, TOKİ olarak İstanbul ve Ankara başta olmak üzere diğer illerde de sosyal konut projelerinin devam ettiğini aktardı. 

Bulut, 2021 yılında sosyal konut olarak ihale edilen konut sayısının 73 binin üzerinde olduğunu bildirdi.

toki-8

Afet Bölgelerinde Projeler Devam Ediyor

2019 yılından beri Türkiye'de birçok doğal afetin meydana geldiğinin altını çizen Bulut, Malatya ve Elazığ depremleri sonrasında evleri hasar gören vatandaşlar için inşa edilen konutların büyük bir çoğunluğunu teslim ettiklerini söyledi. 

İzmir'deki projelerinde teslim edildiğine dikkat çeken Bulut, İzmir'de kentsel dönüşüme katkı sağlamak amacıyla depremde zarar gören yapılarda yaşayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi maksadıyla 3 bin 500'e yakın rezerv konut inşa edildiğini belirtti. Manavgat'ta da bir ay içerisinde ilk yapılan konutların teslim edildiğini hatırlatan Bulut, 2020 ve 2021 yılında da afet bölgelerinde ikamet eden vatandaşların yaralarını sarmak için çeşitli projeler hazırladıklarını aktardı.

Sosyal Konut Projeleri Başlıyor!

İstanbul'da yapılması kararlaştırılan projelerden bahseden Ömer Bulut, Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Silivri ilçelerinde 2019 yılında inşaatına başlanan 5 bin 565 sosyal konut ve 142 dükkanın yapımının tamamlandığını ve ilerleyen günlerde de konutların hak sahiplerine teslim edileceğini açıkladı.

toki2-1

Açıklamalarına devam eden TOKİ Başkanı Ömer Bulut, vatandaşın TOKİ'den beklentilerinin farkında olduklarını ve bu nedenle aynı azimle büyük projeler üreterek ev sahibi olmayan bir kişi kalmayana kadar projelerine devam edeceklerinin altını çizdi. Bulut ayrıca, 2022 yılı için de çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını ve vatandaşlara yepyeni sosyal konut hazırlığı yaptıklarını da duyurdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@