Toki Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Başvuru Şartları

Belirli bir miktar peşinat ödendikten sonra kalan tutarı taksitli ödeme kolaylığı sunan TOKİ evleri, ev sahibi olmak isteyenlere büyük avantajlar sağlıyor. TOKİ başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

Toki 03.05.2022 - 00:42 03.05.2022 - 00:42 Gülşah Konuk Akın

Konut fiyatlarındaki artış nedeniyle pek çok kişi için ev almak hayal oldu. Nakit parası olmayanlar konut kredisi imkanlarından yararlanarak borç ile ev sahibi olmaya çalışıyor. TOKİ'nin belirli bir miktarda peşinat ile yaptığı konut satışları böyle zorlu bir süreçte ev sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlıyor. TOKİ başvuruları için bazı şartların taşınması gerekiyor. Emlak365.com olarak TOKİ başvuru şartları ve başvuru sürecine ilişkin tüm detayları derledik.

toki-başvuru-şartları

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI
TOKİ'nin kura ile konut satışlarına başvuru için Türk vatandaşı olmak, projenin bulunduğu ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak ya da projenin yapıldığı ilin nüfusuna kayıtlı olmak, daha önce Toplu Konut İdaresi'nden ev almamış ve konut kredisi kullanmamış olmak, kendisine, eşine veya velayeti altında olan çocuklara ait tapuda kayıtlı müstakil evi olmamak gerekiyor. Ayrıca başvuru yapacak kişilerin başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Eşi vefat etmiş çocuklu ve dul kadınlarda yaş şartı aranmıyor. Aylık hane gelirinin net 10 bin TL olması gerekiyor. Gelir şartı İstanbul projeleri için 11.500 TL. Bir evde yaşayan sadece 1 kişi TOKİ kuralarına başvuru yapabiliyor. 

toki-başvurusu-2022

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN BELGELER
TOKİ kuralarına başvuru yapacak kişinin kimlik fotokopisi, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler için hak sahipliği belgesi, engelli vatandaşlar için en az %40 engelli olduğuna dair sağlık raporu, emekli vatandaşlar için emekli olduğunu gösteren belge başvuru esnasında gerekiyor.

TOKİ KURA ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?
TOKİ başvurusu yapan şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, bunların dul ve yetimleri kura yapılmaksızın konut alma hakkına sahip oluyor. Engelli vatandaşlara satışı yapılacak toplam konut sayısının %5'i kadar kontenjan tanınacak ve hak sahipleri ile kura ile belirleniyor. Engelli başvurusu yapanlara ise konut sayısının %25'i oranında kontenjan ayrılıyor ve bu kişiler için de kura yapılıyor.

Emlak365.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@