2021’de 100 Bin Aile Ev Sahibi Olacak! 240 Ay Vadeli 2+1 Sosyal Konut Başvuruları Ne Zaman Alınacak?

TOKİ 2021 yılında 100.000 aileyi daha ev sahibi yapmayı amaçlıyor. 240 ay vadeli düşük taksitli ucuz sosyal konutlar için başvuru alacak olan TOKİ Başkanlığı’nın ne zaman ilana çıkacağı merak ediliyor. 2021 yılı TOKİ sosyal konut projesi başvurularını ne zaman alınacağını değerlendirdik.

2021’de 100 Bin Aile Ev Sahibi Olacak! 240 Ay Vadeli 2+1 Sosyal Konut Başvuruları Ne Zaman Alınacak?
Türkiye’de ev sahibi olmak için TOKİ Başkanlığı’nın her yıl devam ettirdiği sosyal konut projelerini bekleyen on binlerce aile bulunuyor. 2021 yılında da yapılacak ve başvuruları alınacak proje ile 100 bin aile konut sahibi olma şansı yakalayacak. Peki TOKİ Başkanlığı konutlar için başvuruları ne zaman alacak? İşte Emlak365.com değerlendirmesi.

TOKİ BAŞKANLIĞI 2021 SOSYAL KONUT PROJESİ

2021 yılı sosyal konut projelerine ilişkin müjde hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hemde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılının son dönemlerinde yapmış olduğu farklı konuşmalar ile TOKİ sosyal konut projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan o konuşmalarında 2020 yılında 100 bin ailenin sosyal konut projeleri ile ev sahibi olma fırsatı yakaladığını hatırlattı. Bu yıl sosyal konut projelerine de değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılında da 100 bin aile için sosyal konut projesi müjdesi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları kapsamında 2021 yılı sosyal konut projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, TOKİ Başkanlığı’nın 2021 yılında da sosyal konut inşa edeceğini ifade ederek yıl içinde başvuruların alınacağını duyurmuştu.2021 YILI SOSYAL KONUT PROJELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021 yılı 100 bin sosyal konut projesi için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama gelmedi. Pandemi etkilerini son dönemlerde oldukça ağır geçiren Türkiye çeşitli tedbir önlemleri ile karşı karşıya. TOKİ Başkanlığı’nın da bu tedbirler kapsamında başvuruları ertelediği düşünülüyor.

Öyle ki 2020 yılı için projeler Ocak ayında alınmış ve 2021 yılı Şubat ayında da kura işlemleri başlamıştı. 2021 yılının pandemi etkileri kapsamında bu sürecin ilkbahar sonu yaz öncesi dönemde başlaması bekleniyor. Henüz açıklama yapılmamasına karşın TOKİ Başkanlığı’nın sosyal konutlar için başvuruları Mayıs ve Haziran döneminde almaya başlayacağı değerlendiriliyor.SOSYAL KONUT PROJESİNE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

TOKİ Başkanlığı’nın sosyal konut projesine başvuruda bulunacak ailelerin sağlamaları gereken şartlar var. 2020 yılı için ilan edilen büyük çoğunluğu 2021 yılında da uygulanması beklenen sosyal konut başvuru şartlarının şu şekilde olması bekleniyor.

Sosyal konut için başvuru yapacakların; T.C. vatandaşı olması, Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, 2021 yılı için belirlenecek hane gelir şartını sağlaması, başvuru yapacak kişinin 25 yaşını tamamlamış olması, Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması ve son olarak başvuru yapacak kişilerin kendilerinin, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması gerekmekte.
Yorumlar (0)