Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Cami Tasarımı Fikir Yarışması Düzenliyor!

Çevre ve Şehircilik Başkanlığı cami tasarımı fikir yarışması düzenliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Cami Tasarımı Fikir Yarışması Düzenliyor!

Çevre ve Şehircilik Başkanlığı cami tasarımı fikir yarışması düzenliyor. Detaylar haberimizde...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. maddesi ile “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” doğrultusunda "Şehir ve cami estetiği açısından ilk olma özelliği taşıyan “Cami Tasarım Fikir Yarışması” düzenleyeceğini duyurdu. 



200 ve Biner Kişilik Cami Tasarımları Yarışacak! 



TOKİ tarafından yapılan duyuruda "Çağımızın teknolojik imkânlarından yararlanarak geçmişin mimari ve sanatsal hassasiyetleri üzerine inşa edilecek proje yarışmasıyla, 200 ve 1000’er kişilik kapasiteli camilerin projelendirilmesi amaçlanıyor.



Daha çok şahıs ve derneklerce yapılan camilerin dayanıklılık, güvenlik başta olmak üzere, fonksiyon yeterliliklerinin denetim altına alınarak standart hale getirilmesi ve kadim İslam medeniyeti ile günümüz arasında cami mimarisi açısından oluşturulacak köprüye ışık tutulması hedefleniyor" açıklaması yapıldı. 



Son Başvuru Tarihi 10 Mart 2019 Olarak Açıklandı



Yapılan açıklamada yarışma için son başvuru tarihi 10 Mart 2019 olarak açıklandı. Yarışma sadece mimarların katılımına açık olacak ancak ekip olarak katılım sağlanması durumunda ekip başının mimar olması şartıyla, ilgili meslek gruplarından (şehir planlama, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, mühendislik, ilahiyat, sosyoloji, mimarlık tarihi, sanat tarihi vb.) bir ekip oluşturulmasına izin verilecek. Yarışma sonuçları ise 3 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak. 



Emlak365.com


Yorumlar (0)