Demir ve Çimento Fiyatlarına Zam Yağmuru Tepki Çekti! TOKİ Başkanı Bulut Zamları Eleştirdi

Son 3 aylık zaman dilimi içerisinde inşaat sektörünün en temel malzemeleri arasında yer alan çimento ve demir fiyatlarına peş peşe gelen zamlar inşaat sektöründe tartışmalara neden oldu. Demir ve Çimento sektörünün temsilcileri maliyetlerde yaşanan artış nedeni ile zamların kaçınılmaz olduğunu belirtirken inşaat sektörü temsilcileri ise yapılan zamları binilen dalın kesilmesine benzediğini söyledi.

Demir ve Çimento Fiyatlarına Zam Yağmuru Tepki Çekti! TOKİ Başkanı Bulut Zamları Eleştirdi

Dolar ve Euro kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik sonrası ne yazık ki korkulan zam yağmurları başladı. Zamlardan en çok etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü olarak öne çıktı. 

TOKİ BAŞKANI BULUT UYARDI: BİNDİĞİMİZ DALI KESMEYELİM! 

Yaklaşık 3 aydır sürekli olarak çimento ve demir fiyatlarına zam yapıldığını belirten Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut inşaat sektörünü kendilerinin bir ağacın ana gövdesi olarak gördüklerini , alt sektörlerin de bu ağacın dalları olduğunu belirterek "Her alt sektör çok kar edeceğim derse gövde kurur.

Bu zihniyeti yanlış buluyorum. İdaremiz, tüm demir, çimento üreticilerimiz ve 250 alt sektörümüzle her birimiz, memleketimizin geleceğini düşünerek, memleketimizin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla özveriyle çalışmalıyız. Sosyal konuta olan talep ve konut kredilerinin düşmesiyle inşaat sektörümüz canlanmaya başladı.

Fakat inşaatın ana maddesi olan demir ve çimentoya yapılan zamlar hem sektörü hem de idaremizi olumsuz etkiler. İdaremizden iş alan yüklenicileri de zor durumda bırakabilir" diyerek kritik uyarıda bulundu. 

Zamlar nedeni ile çalışmalarına ara vermelerinin söz konusu olmadığını belirten Bulut çalışmaya devam edeceklerini dile getirerek ancak zamların devam etmesi halinde yüklenicilerin zor duruma düşeceğini söyledi. 

Emlak365.com