Engelli Vatandaşlara TOKİ Konut Satışlarında Yüzde Kaç Kontenjan Hakkı Tanınıyor?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın konut projelerinden ev almak isteyen engelli vatandaşlara bazı ek avantajlar sağlanıyor.

Engelli Vatandaşlara TOKİ Konut Satışlarında Yüzde Kaç Kontenjan Hakkı Tanınıyor?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın konut projelerinden ev almak isteyen engelli vatandaşlara bazı ek avantajlar sağlanıyor. Kontenjan konusunda ek bir kontenjan hakkı sunulan engelli vatandaşlar için sunulan bu haklar ve TOKİ'nin resmi açıklaması yazımızda.

Çevre ve Şehirclik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tüm yurtta konut projeleri üretmeye devam ediyor. Standart konut projelerinin yanında sosyal konut projeleri ile de vatandaşlara özel koşullarda ev alma imkanı sunan TOKİ Başkanlığı bu konutların satışlarını ise farklı usullerde yapıyor. Konutlar için kura gerçekleştirilen TOKİ bunun dışında, sitesinde yer alan Satışlar bölümünden de ihale ve açık satış ile konut satışı yapıyor. ENGELLİLERE SAĞLANAN TOKİ KONUT HAKKITOKİ'nin yukarıda yer alan usullerle gerçekleşen konut satışlarında bazı özel durumlar uygulanıyor. Bu özel durumlar başta şehit aileleri ve gazilere yönelik olurken engelli vatandaşlara da ek kontenjan hakkı tanınıyor. Bu ek kontenjan hakkı hem standart konut projelerinde geçerli oluyor hemde sosyal konut projelerinde. Engelli vatandaşlara sağlanan bu hak ile ilgili  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı resmi sitesinden bir açıklamada bulundu. Kurumun soru cevap bölümünde yer alan açıklamada; Engelli vatandaşlar için sağlanan ek kontenjan hakkına dair, "18 yaşını tamamlamış olup %40 ve üzeri engelli raporu bulunan engelli vatandaşlarımıza, satışa sunulan konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahipleri kura ile belirlenmektedir. Kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir." açıklamaları yer aldı. Emlak365.com


Yorumlar (0)