Ev Almak İsteyenler Dikkat! Konut Fiyatlarına Zam Kapıda

TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyetleri her geçen gün artmaya devam ederken mevcut konut stoklarının bitmesi ile beraber konut fiyatlarına zam kaçınılmaz bir hale geldi.

Ev Almak İsteyenler Dikkat! Konut Fiyatlarına Zam Kapıda

TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyetleri her geçen gün artmaya devam ederken mevcut konut stoklarının bitmesi ile beraber konut fiyatlarına zam kaçınılmaz bir hale geldi. Detaylar haberimizde...

TÜİK tarafından açıklanan veriler konut fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz bir hale geldiğini gözler önüne serdi. Yeni Üretilen Konut Sayısı Büyük Oranda Azaldı! TÜİK yapı kayıt izin belgesi verilerine göre yeni konut izinleri rekor oranda düşüş gösterdi. Yani konut üretimi büyük oranda azaldı. Bundaki en büyük etken konut kredisi faiz oranları nedeni ile alt gelir ve orta gelir grubu vatandaşların konut alım taleplerini düşürmesi gösterildi. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı verileri de yılın ilk 9 ayında yüzde 41,4 ve daire sayısı verileri ise 58,6 oranında düşüş gösterdi. Yani müteahhitler tarafından yapılan konut arzı nerede ise yarı yarıya azaldı. Konut arzı azaldığı için ne yazık ki bu da otomatik olarak konut fiyatlarının yükseleceği anlamına geliyor. İnşaat Maliyet Endeksi Verileri Yükselmeye Devam Ediyor Konut maliyetlerini yansıtan en önemli veriler arasında yer alan TÜİK inşaat maliyeti endeksi verileri de yükselmeye devam ediyor. 2018 yılının Eylül ayında Ağustos ayına oranla endeks yüzde 5,88 oranında artış gösterirken, 2017 yılının Eylül ayına oranla ise yaşanan artış yüzde 39,66 olarak kayıtlara geçti. İnşaat maliyet endeksi bir önceki yıla oranla yüzde 39,66 gibi büyük bir oranla artış gösterirken malzeme endeksi %8, işçilik endeksi %0,46 arttı. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %50,04, işçilik endeksi %17,24 arttı.2019 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur?Ne yazık ki yukarıdaki verilerin ışığında konut fiyatlarına zam yapılması kaçınılmaz bir son olarak görünüyor. Yani mevcut konut stokları bittiği anda yeni konutlar satılmaya başlandığı anda konut fiyatlarına zam yapılacak. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar (0)