TOKİ 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesinde Hak Sahipleri Belli Oldu! Dar Gelirli Aileler Kira Öder Gibi Ev Sahibi Oluyor!

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlatılan “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında ülke genelinde yapılan kura çekimleri tamamlandı. Belli olan hak sahiplerine konutların yapımı tamamlandığında yeni evleri teslim edilecek.

TOKİ 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesinde Hak Sahipleri Belli Oldu! Dar Gelirli Aileler Kira Öder Gibi Ev Sahibi Oluyor!

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlatılan “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında kura çekimleri tamamlanarak hak sahipleri belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın desteği ile gerçekleştirilecek olan projede yatay mimari esas alınacak. Konutların tamamı TOKİ yönetiminde inşa edilecek.

KURA ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI

100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi kapsamında 24 Şubat'ta başlayan kura çekimlerine koronavirüs sürecinde ara verilmişti. Normalleşme döneminde yeniden başlayan kura çekimleri 29 Temmuz'da tamamlandı.

HAK SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Toplam 207 farklı projede yapılacak olan 89.624 konutun sahipleri kurayla belli oldu. Başvuran vatandaşların konut sayılarından az olduğu projelerde ise kura çekimleri yapılmayarak her başvuran hak sahibi oldu.

EN ÇOK BAŞVURU İSTANBUL'DAN OLDU

TOKİ tarafından vizyon projesi olarak gösterilen 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi'nden konut sahibi olmak isteyen ve başvuranların toplam sayısı 1.211.518 kişi oldu. Bu başvuruların illere göre dağılımı da TOKİ tarafından açıklandı. Buna göre İstanbul'dan 375.953 kişi, İzmir'den 75.288 kişi, Gaziantep'te 69.686 kişi, Bursa'da 56.142 kişi ve Ankara'da 18.038 kişi başvuruda bulundu.

ŞEHİT AİLELERİNE, GAZİLERE; ENGELLİLERE, DUL VE YETİMLERE ÖZEL KONTENJAN

100 Bin Sosyal Konut Projesi'nde şehit ailelerine, harp ve vazife malullerine, dul ve yetimlere ve en az yüzde 40 engeli bulunanlara özel kontenjan tanımlandı. Bu vatandaşlara öncelikli olarak bu konutlardan hak sahibi olmaları sağlandı.

100 BİN DAR GELİRLİ AİLE KONUT SAHİBİ OLUYOR

TOKİ'nin sosyal konut projesi kapsamında 100 Bin dar gelirli aile uygun ödeme şartları ile kira öder gibi konut sahibi olacaklar. Bu vatandaşlar yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve aylık 894 TL'den başlayan sabit taksitlerle yeni bir konut sahibi olacaklar.

Yatay mimari anlayışı ile yapılan konutlar 2+1 ve 3+1 olacak. 2+1 konutlar brüt 75 ve 85 metrekare olacaklar. 3+1 konutlar ise brüt 100 metrekare olacaklar.

Emlak365.com

Yorumlar (0)