TOKİ 50 Bin Konut Kura / Çekiliş Tarihi ve Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? (50 Bin Sosyal Konut Kurası Ne Zaman?

TOKİ 50 bin sosyal konut başvuruları devam ederken başvuru sayısı 250 bini aştı.

TOKİ 50 Bin Konut Kura / Çekiliş Tarihi ve Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? (50 Bin Sosyal Konut Kurası Ne Zaman?

TOKİ 50 bin sosyal konut başvuruları devam ederken başvuru sayısı 250 bini aştı. Peki, TOKİ 50 bin sosyal konut başvuru kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler TOKİ 50 bin sosyal konut başvurusu için rekor başvuruda bulundu. Başvuru sayısı 250 bini aşarken başvuruda bulunan kişiler ise kura sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtını aramaya başladı. TOKİ Kura Çekilişi Ne Zaman Yapılacak?Her il için kura tarihleri ayrı ayrı açıklanacak. Şu anda kesinleşen bir kura tarihi bulunmuyor. Başvuruların tamamlanmasının ve toplam başvuru tarihlerinen belirlenmesini ardından TOKİ her il için kura çekiliş tarihlerini ayrı ayrı ilan edecek. Tarihleri açıklanan tüm iller ve TOKİ kura sonuçları sitemizden bildirim olarak anlık gönderilecektir. Sizde uygulamalarımızı indirerek bu tarihler açıklandığı anda hemen haberdar olma fırsatı edinebilirsiniz. 

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ Türkiye genelinde farklı illerde çok sayıda konut projesini eş zamanlı olarak yürütüyor. Her konut projesi için kurum önce ihaleye çıkıyor ve konut işini ihaleyi kazanan firmaya veriyor.Ardından da konut satışları için TOKİ internet sitesi üzerinden TOKİ satış duyuruları yayımlanıyor. Ancak bu başvuruları güncel olarak takip etmek gerekiyor. Bu nedenle duyuruları kaçırmamak adına TOKİ haberleri ve duyurularına yer veren emlak365.com sitemizi takip etmeniz sunulan fırsatları yakalamanızı sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Bunun için mobil uygulamamızı haberimizin sonunda yer alan linkler üzerinden indirebilirsiniz. TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?TOKİ başvuruları kurum tarafından verilen ilan metninde belirtilen bankalara yapılıyor. Satışlar ya Ziraat Bankası şubeleri ya da Halkbank şubeleri üzerinden yapılıyor. Konutlardan satın almak isteyen kişiler belirlenen TOKİ peşinatı ile banka şubelerine başvuruda bulunarak burada gerekli işlemleri tamamlıyor.Ardından da alt gelir grubu ve orta gelir grubu için TOKİ kura çekilişi aşamasına geçiliyor. Üretilen konuttan daha fazla kişi tarafından projeye başvuruda bulunulması durumunda TOKİ kura çekilişi yapılıyor. Zaten TOKİ başvuru yerleri tarafından da TOKİ başvuru formu dolduran kişilere bu bilgi veriliyor.Hak sahiplerinin belirlenmesinin ardından TOKİ konut sözleşmesi imzalanıyor ve konut teslimleri yapılıyor. Bazı projelerde ise TOKİ başvuru önceliği ile konut satışı yapıyor. Yani ilk başvuruda bulunan kişi satışa sunulan konutu satın almış oluyor. Bu nedenle TOKİ satış ilanları ve duyurularının yakından takip edilmesi gerekiyor.TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?Türk vatandaşı olmak, İlk kez ev sahibi olacak olmak, İl sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek, 2+1 konutlar için 25 yaşını, 3+1 konutlar için 18 yaşını doldurmuş olmak, 2+1 konut başvuruları için hane halkı toplam gelirinin en fazla 4 bin 500 lira olması (İstanbul için 4 bin 800 lira) Bu noktada vatandaşın aklını en çok aylık gelir karıştırıyor. TOKİ aylık gelir hesaplaması hane halkı için uygulanıyor. Yani o evde yaşayan (ikametgah adresi aynı evde olan bireylerin) tamamının toplam geliri temel alınarak hesaplanıyor ve aylık toplam gelirin mutlaka belirlenen rakamın altında olması gerekiyor. Aksi halde TOKİ kurası ile isminiz çıksa dahi evinizi alamıyorsunuz...Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar (0)