TOKİ Satışta Olan Konutlar (Tüm İllerin Sıralı Güncel Listesi)

TOKİ 50 bin sosyal konut için talep toplama sürecine devam ederken, ihalesi tamamlanan projeler için de güncel satış ilanları yayımlamayı sürdürüyor.

TOKİ Satışta Olan Konutlar (Tüm İllerin Sıralı Güncel Listesi)

TOKİ 50 bin sosyal konut için talep toplama sürecine devam ederken, ihalesi tamamlanan projeler için de güncel satış ilanları yayımlamayı sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na direkt olarak bağlanmasının ardından sosyal konut projelerine ağırlık veren TOKİ yeni konut projeleri ile vatandaşları ev sahibi yapmaya devam ediyor. Türkiye'nin 67 ilinde talep toplama çalışmaları sürerken 50 bin konut için gelen 550 bin başvuru da insanların uygun fiyatlı projelerden ev sahibi olma isteğini bir kere daha ortaya koydu. Yani Türkiye'de konuta talep sorunu yok ancak üretilen yüksek fiyatlı konut projeleri kredi faizlerinin de yüksek olması neden ile tercih edilmiyor. İllere göre TOKİ satışları sürerken bazı projelerde TOKİ kurasız konut satışı da yapıyor. 2019 TOKİ başvuruları sosyal konutlar için talep toplama işlemi olarak devam ederken aşağıda yer alan listede ise satış başvuruları yapılıyor. Yani isteyen kişiler projenin yer aldığı illere göre belirlenen Halkbank ya da Ziraat Bankası üzerinden TOKİ satış sözleşmesi imzalayarak ev sahibi oluyorlar. TOKİ Türkiye Geneli Satış Listesi (Satışta Olan Konutlar Listesi)TOKİ Başvuru Şartları Neler? (TOKİ Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları)
  • Başvuruda bulunmak isteyen kişinin Türk vatandaşı olması,  • Satış ilanı verilen projenin gerçekleştirileceği il / ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması,  • Nüfus kaydının satışa konu olan projenin yer aldığı il / ilçe sınırları içerisinde  bulunması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi içerisinde yer alacak başvurular için bu sınır 3 yıl olarak uygulanmaktadır)  • Başvuruda bulunacak olan kişilerin daha önce TOKİ tarafından satışa sunulan konutlardan satın almamış olması ve TOKİ kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi için başvuruda bulunacak olan kişilerde bu kriter aranmamaktadır)  • TOKİ'den ev almak için başvuruda bulunacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi bu kriterin dışında tutulmaktadır) Hisseli olarak sahip olunan gayrimenkuller bu kapsam dışında kabul edilmektedir,  • Eşi vefat eden dul bayanlarda yaş sınırı aranmamakta olup bu kriter dışında olan kişilerin başvuru itibari ile 25 yaş sınırını doldurmuş olması gerekmektedir.  • TOKİ konut başvurusu için aylık hane halkı gelir sınırı 4 bin 500 lira olarak uygulanmaktadır. Türkiye geneli için aylık hane halkı gelir sınırı 4 bin 500 lira olarak uygulanırken İstanbul için bu sınır 4 bin 800 lira olarak uygulanmaktadır.Emlak365.com


Yorumlar (0)