TOKİ Sosyal Konut Projelerinde Teslim Süreci Nasıl İşleyecek?

TOKİ Başkanlığı'nın üstlendiği sosyal konut projelerinde hak sahibi olan vatandaşlar teslim sürecinin nasıl işleyeceğini merak ediyorlar. Emlak365 olarak bizlerde bundan sonraki dönemde vatandaşların nasıl bir yol izleyeceğini aktarıyoruz.

TOKİ Sosyal Konut Projelerinde Teslim Süreci Nasıl İşleyecek?

TOKİ Başkanlığı 2019 yılı sonunda almış olduğu bir kararla ile 81 il geneli 100.000 sosyal konut üretimi yapacağını duyurdu. 

Bu konut yapımı alt gelir grubunda vatandaşların 2+1 ve 3+1 ev alabilmeleri için başlatıldı. Özel ödeme seçenekleri bulunan ve düşük taksit ve uzun vade imkanları sunulan sosyal konut projelerinde ilk iki aşama tamamlandı. 

SOSYAL KONUT PROJELERİ İÇİN İLK İKİ AŞAMA TAMAMLANDI

TOKİ Sosyal Konutları için ilk aşama başvuruların alınmasıyla tamamlandı. Kurum Aralık 2019 ile Ocak 2020 döneminde vatandaşlardan başvuruları topladı. Başvuruların alınmasının ardından ise sosyal konutlar için ikinci aşama başladı. 

İkinci aşama ise Şubat ayında konut kura çekilişleri başladı. Bu aşamada sosyal konutlar için başvuruda bulunan vatandaşlar için kura çekilişleri tamamlandı. Bu aşama Şubat ayında başlamış olmasına rağmen pandemi süreci nedeniyle oluşan ara nedeniyle Temmuz ayının sonuna doğru tamamlandı. 

TESLİM İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Sosyal konutlar için en önemli soru ise konutlar ne zaman teslim edilecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bu aşamada il il proje proje ihale sürecini tamamlıyor. İhale süreçlerinin tamamlanmasıyla inşaat aşamaları tamamlanacak. Birçok il ve proje için bu aşamaya geçildi.

İhalelerin ardından inşaatlar başlayacak. TOKİ Başkanlığı bu tür durumlarda konutları 14 ay ile 30 ay arasında teslim ediyor. Sosyal konutlar için de sürecin bu şekilde şekillenmesi bekleniyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Havva sagiroglu 6 ay önce
201o yılında çekişte ev çıktı listede adımı göremiyorum neden acaba