TOKİ HABERLERİ

TOKİ Ucuz, Taksitli Kuralı Kurasız Konut Satışları Devam Ediyor

TOKİ Başkanlığı'nın 2021 yılı satış listelerinde yer alan konutlar için başvurular oldukça hızlı başladı. Kurumun yayımladığı bazı ilanlar yayımdan kaldırılırken bazı ilanlarda ise satışı yapılacak konutların sayısının çok azaldığı görüldü.

TOKİ Başkanlığı'nın 2021 yılı satış listelerinde yer alan konutlar için başvurular oldukça hızlı başladı. Kurumun yayımladığı bazı ilanlar yayımdan kaldırılırken bazı ilanlarda ise satışı yapılacak konutların sayısının çok azaldığı görüldü.

Ev almak isteyenler için TOKİ konut satışları devam ediyor. Konut fiyatlarının yüksek olduğu ocak 2021 döneminde birde kredi faiz oranlarının çok maliyetli seviyelerde yer alması vatandaşları TOKİ projelerine daha çok yaklaştırdı.

SATIŞA ÇIKARILAN KONUT SAYISI HER GEÇEN GÜN AZALIYOR

TOKİ Başkanlığı tarafından Ocak ayının başında yayımlanan açık konut satışlarında bir projeye dair satışlar tamamlandı. Kurumun ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre satışta olan ilan sayısı 2 şehre düştü. Bunun yanında kurumun satışa sunduğu projelerden olan kuralı olarak gerçekleştirilen 3 proje yer alıyor. Tüm bunların dışında TOKİ bir de işyeri projesi için başvuruları almaya devam ediyor. 

Çevre ve Şehirclik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın halen satışta olan açık konut kurasız konut satışları ile kuralı olarak yapılacak satışlara dair listesi şu şekilde;

BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Kurumun resmi sitesinden ilan edilen konut satışları işçin başvuru yapacak olan vatandaşlar başvurularını ilan edilen başvuru dönemlerinde yapacaklar. 

Açık konut satışlarında dikkat edilecek husus ise başvuru önceliği. Başvurusunu önce yapan vatandaşlar açık konut satışlarında istediği daireyi alabiliyorlar. Ayrıca açık konut satışlarında belli bir başvuru süreci olmasına rağmen konut satışları çok önceden tamamlanması durumunda ilan yayımdan kaldırılabiliyor. 

Kuralık konut satışlarında ise sistem tam tersi işliyor. Vatandaşlar öncelikle Çevre ve Şehirclik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın ilan ettiği başvuru dönemlerinde başvurularını yapıyorlar. Daha sonra kura işlemleri gerçekleştiriliyor. Hak sahibi olanlar konutları almak için ikinci aşamaya geçiyorlar. 

Her iki tür konut satışlarında başvurular Halk Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir