TOKİ, Ukrayna'da Kırım Tatarları İçin 500 Konut İnşa Edecek

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Türkiye ziyareti sonrasında yapılan görüşmelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaparak TOKİ'nin Ukrayna'da Kırım Tatarları için 500 konut inşa edeceğini duyurdu.

TOKİ, Ukrayna'da Kırım Tatarları İçin 500 Konut İnşa Edecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i ağırladı. Ayrıca Ukrayna temsilcilerinin katılı ile de Türkiye – Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı yapıldı. Bu toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da iştirak etti. Toplantının ardından Bakan Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE İLE UKRAYNA ARASINDA ANLAŞMA İMZALANDI

Ukrayna heyeti ile yapılan toplantı hakkında bilgi veren çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir anlaşma imzaladıklarını da duyurdu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksiy Reznikov ile Kırım Tatar Halkının Temsilcileri Ve Ukrayna Vatandaşlarının Yararlanıcı Kategorileri İçin Konut Yapımı Alanında İş Birliğine Dair Çerçeve Anlaşma imzaladıklarını ilan Bakan Kurum detaylı bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

TOKİ UKRAYNA'DA 500 KONUT İNŞA EDECEK

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum imzalanan anlaşmanın boyutlarına dair bir açıklama yaparak, “Ana vatanlarını terk etmek zorunda kalan soydaşlarımız Kırım Tatarları için bir konut projesi yapacağız. Bunun ilk somut adımı olan anlaşma kapsamında Kiev, Mikolayiv ve Kerson kentlerinde Toplu Konut İdari Başkanlığı (TOKİ) eliyle 500 konut inşa edeceğiz. Yapacağımız bu projenin Türkiye ve Ukrayna arasında çevre ve şehircilik alanlarında yeni adımların atılmasına katkı sunacağına inanıyorum. Beraber yürüteceğimiz bu projenin Türkiye – Ukrayna dostluğu için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.PROJE DETAYLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Türkiye, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığı ile yurt dışında da konut projeleri yapmaya devam ediyor. Ülkeler arası yapılan anlaşmalar ile yürütülen projelerde depremzedeler veya diğer ihtiyaç sahipliği durumunda konut yapımını üstlenen TOKİ, Uluslararası alanda da tanınırlığını yükseltmeyi başarıyor. İlerleyen aylarda Ukrayna'da yapılacak olan 500 konutluk proje de bunlardan birisi olacak. TOKİ'nin bu yeni projesinin kapsamı ve detayları proje hazırlanması ve ihaleye çıkılması ile netlik kazanacak.
Yorumlar (0)