TOKİ'den 2+1 ve 3+1 Ev Kiralamak Mümkün Mü?

TOKİ Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen konut satışları alt gelir grubu ve orta gelir grubu projeler için ayrı ayrı sözleşmelerle yapılmakta.

TOKİ'den 2+1 ve 3+1 Ev Kiralamak Mümkün Mü?

TOKİ Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen konut satışları alt gelir grubu ve orta gelir grubu projeler için ayrı ayrı sözleşmelerle yapılmakta. Bu sözleşmelerde konutların satılması ve kiralanması ile ilgili maddeler bulunuyor. TOKİ'den ev alan vatandaşlarda tüm bu işlemleri bu maddeler kapsamında yapabiliyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan ev alan vatandaşların konutlarına ilgili kararları satış sözleşmesine göre almalrı gerekiyor. Konutların üçüncü kişilere satışı veya başka birine kiralanması gibi işlemler bu satış sözleşmesinde yer alan maddeler uyarınca yapılacak. TOKİ EVLERİ KİRALANABİLİR Mİ?TOKİ Başkanlığı alt gelir grubu konutlar ile orta gelir grubu konutlar için ayrı ayrı sözleşmeler hazılıyor. Bu sözleşmelerde konutların satışlarına dair ayrı kararlar uygulanıyor. Alt gelir grubunda yer alan bir konutun satışı veya kiralanması aşağıda yer alan maddeye göre yapılacak. "Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalanan konutlarda borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir."Orta gelir grubundan alınan konutlar için ise aynı kural uygulanmamakta. TOKİ Başkanlığı orta gelir grubun konut kiralanmasına dair açıklamasında ise "Standart tip konut sahipleri konutlarını kiraya verebilmektedir. İstisnai durumları olan 3+1 konutlarda ise kiraya verilebilmesi hususu İdaremiz inisiyatifindedir." açıklamasında bulundu. Bu açıklama kapsamında konut sahipleri idare ile görüştükten sonra karar alacaklar.Emlak365.com


Yorumlar (0)