TOKİ'den Ev Alınıp Satılabilir Mi? TOKİ Devir Koşulları Neler?

TOKİ Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan projelerden konut alan vatandaşların bu konutları başkalarına satmaları ve kiralamalarına ilişkin bazı uygulamalar bulunuyor.

TOKİ'den Ev Alınıp Satılabilir Mi? TOKİ Devir Koşulları Neler?

TOKİ Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan projelerden konut alan vatandaşların bu konutları başkalarına satmaları ve kiralamalarına ilişkin bazı uygulamalar bulunuyor. Peki vatandaşlar TOKİ'den ev aldıklarında satış işlemlerini nasıl yapıyorlar? İşte kurum tarafından yapılan açıklama.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı her il ve çok sayıda ilçede on binlerce konut inşa etti.Milyonlarca vatandaşı ev sahibi yapan TOKİ Başkanlığı bu satışları gelir düzeyinin her kademesinde bulunan vatandaşlara yönelik gerçekleştirdi. Alt gelir grubunda bulunan vatandaşlar için 1+1 ve 2+1 konutlar yapan TOKİ orta gelir grubu için 3+1 ve 4+1 konut inşaatı gerçekleştirdi. TOKİ KONUTLARI BİR BAŞKASINA SATILIR MI?TOKİ Başkanlığı'nın duyurduğu bu satışlar ise farklı yöntemlerle yapılıyor. İlk seçenek duyurulan proje için başvuruların alınması ardından kura işlemleri ile hak sahiplerinin belirlenmesi şeklinde oluyor. İkinci yöntem ise evlerin açık satış ile kurasız satılması. Bir diğer yöntem ile kentsel dönüşüm projeleri ile ev sahibi olmak. Bu seçeneklerden biriyle TOKİ'den ev alan vatandaşlara sözleşme imzalıyorlar. Bu sözleşmeşlerde vatandaşların hakları yer alırken konutların satışlarına dair de detaylarda yer alıyor. Buna göre TOKİ'den ev alan vatandaşların konut satışına dair de şu ifadeler yer alıyor."Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçlarını bitirip malik olunana kadar devredemezler. Borcu devam ederken konutunu devreden hak sahiplerinin sözleşmeleri feshedilir. Açık satışlarda ise, genel olarak bu şart aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır."Satış işlemlerinin dışında TOKİ Başkanlığı konutların kiralanması konusunda sözleşmede yer alan maddeleri uyguluyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)