TOKİ'nin 3+1 Ev Satışlarında İkamet Şartı Var Mı? Başka İlden TOKİ'den Konut Alınabilir mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kuralı ve kurasız konut satışları her dönem devam ediyor.

TOKİ'nin 3+1 Ev Satışlarında İkamet Şartı Var Mı? Başka İlden TOKİ'den Konut Alınabilir mi?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kuralı ve kurasız konut satışları her dönem devam ediyor. Bu konut satışlarının bazıları alt gelir grubundan olurken bazı konutlar orta gelir grubundan satışa çıkarılıyor.

TOKİ'DEN KONUT ALIMLARINDA İKAMET ŞARTI

TOKİ'den konut alacaklar olanlar için satışta olan alt gelir grubu konut satışları ikamet şartı ile satılır. TOKİ'nin ilan ettiği satış listesinde yer alan 1+1 ve 2+1 konutlardan almak isteyenlerin ikametlerinin konut satışı yapılan illerde olması gerekiyor. Başka şehirlerde satış çıkarılan alt gelir grubu konut satışlarına, diğer şehirlerde oturanlar başvuruda bulunamazlar.

3+1 Konut Satışları için İkamet Şartı

3+1 kuralı konut satışlarında ikamet şartı aranır. Ancak kurasız konut satışlarında ikamet şartı aranmak. TOKİ Başkanlığı'nın resmi sitesinden yayımladığı açık konut satışları kapsamında, 3+1 orta gelir grubundan ev alacak olanlar ikamet şartı olmadan ev alabilirler.

Diğer bir değişle farklı bir şehirde ikamet edenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın açık kurasız konut satışlarına başvuruda bulunabilirler. Kurasız konut satışlarında başvuru şartlarına ilişkin özel bir durum olması durumunda satış kılavuzunda bildirilir.

TOKİ'NİN İKAMET ŞARTI AÇIKLAMASI

1+1, 2+1 alt gelir grubu konut satışları ile 3+1, 4+1 orta gelir grubu konut satışlarında ikamet şartının nasıl uygulanacağına ilişkin TOKİ'den açıklama geldi. TOKİ'nin resmi web sitesinden yapılan bilgilendirme açıklamasında "Kuralı satışlarda ve/veya alt gelir projelerinde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Açık satışlarda ise, genel olarak ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bu şartlar bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır." ifadeleri yer aldı. TOKİ'den ev alacaklar TOKİ'nin yayımladığı bilgilendirme açıklamasına göre başvurularını yapabilirler.
Yorumlar (0)